středa 26. listopadu 2014

VELKÉ ŽERNOSEKY 

 - NEJSEVERNĚJŠÍ A NEJSLAVNĚJŠÍ VINAŘSKÁ OBLAST

Nejslavnější a zároveň nejsevernější českou vinařskou obcí jsou bezesporu Velké Žernoseky. Díky unikátním podmínkám se na zdejších svažitých vinicích nad klikatící se řekou pěstuje réva vinná již od 10. století. Vína z této oblasti vynikají zejména obsahem svých aromatických látek.


Nejpopulárnějším žernoseckým vínem je aktuálně Muškát moravský, známý podle názvu zkratky svého křížení Muškát Ottonel a Prachtraube - tedy jako MO-PR.

Čechy jako takové leží na severní hranici, kde se ještě dá réva v Evropě vůbec pěstovat. Žernoseky leží na jejím severu a pouhým pohledem na mapu je zde pěstování vinné révy malým zázrakem. Přesto zde vznikají velmi kvalitní a odrůdově typická vína.

Oblast v okolí Žernosek je teplá a suchá, protože ji před studenými severními větry chrání vyvýšená pahorkatina. Vinice jsou zde vysázeny v nízké nadmořské výšce (150 - 280 m.n.m.), na jižních svazích nad řekou, která zde vytváří specifické mikroklima (oteplující vliv vodní plochy v chladnějších měsících a odraz slunečního záření od vodní hladiny).


Z 80 % se zde pěstují bílé odrůdy a z 20 % červené. Jen 0,1 % z vinic tvoří aromatické odrůdy jako jsou Chrupky a Muškáty. 1 % vinic je osázeno odrůdou Rulandské bílé.


Z žernoseckých vín můžete ochutnat např. MOPR 2013 nebo PINOT NOIR KLARET. Pokud vás lákají výhradně česká vína, nezapomeňte ochutnat červený PINOT NOIR výběr z hroznů z Roudnice nad Labem :-)Žádné komentáře: