sobota 13. prosince 2014

MĚLNICKÉ KALAMÁŘE SE VRACÍ


Jen málo vinařských oblastí používá typickou lahev s takto dlouhou tradicí. Známé jsou celosvětově užívané lahve typu Bordeaux, Burgunda nebo Rýnská pistole. Nejblíž ke kalamáři má německá lahev z oblasti Franken, která je v překladu známá jako kozí měch.

Nejstarší zachovaný mělnický kalamář pochází z období okolo roku 1812, kdy tento používalo vinařství Lobkowitz. Po téměř 100 letech se tato lahev stala nedílnou součástí Mělnické vinařské oblasti. Kalamář k plnění víny používal třeba Cech hostinských, hotel Vykysal nebo Léčivý lékárník Vávra. Z vinařů potom vinařství J. V. Šimonek (později MUM - Miloslav Uher Mělník), vinařství Jsf. Viktorin nebo Svoboda Mlazice. Vlastní kalamář si potom pořídilo i pražské lahůdkářství Oppelt a nechávalo si do tohoto plnit vína dle vlastního výběru.
Historické mělnické kalamáře z roku 1812 - 1910


Mělnický kalamář 2014 byl vyroben v novoborské huti z ručně foukaného skla podle vzoru lahví z roku okolo 1910. Tmavě zelený kalamář užíval Spolek českých hostinských a černý kalamář měl „léčivý lékárník Vávra“. Vzhledem k ruční výrobě má kalamář netradiční objem 0,9 l (objem vína je 0,895 l).

Projekt vznikl na popud velkého mělnického patriota Tomáše Trejbala s cílem vygenerování prostředků na zafinancování průmyslové výroby kalamářů proto, aby se tento tradiční tvar lahve vrátil na Mělník a šířil slávu mělnických vín.Kalamář je v letošním roce naplněn víny Školního statku Mělník (bílé je Ryzlink rýnský z výborného ročníku 2012 z Liběchova a červené je vynikající české Svatovavřinecké 2009 z neuberské vinice Čarodějnice). V budoucnu se do kalamářů budou plnit vybraná mělnická vína.


Mělnické kalamáře z ručně foukaného skla, balené do hedvábného papíru a speciálního kartonku.

St. Laurent 2009 (Svatovavřinecké) pochází z Neuberských keřů na populární vinici Čarodějnice vysázené v roce 2001. Vinice má mimořádnou polohu a specifické mikroklima díky vysoké opukové zdi, která ji obklopuje. Stavební materiál na tuto zeď pochází z výkopu raritního sklepa, který tu vykopali ve 13tém století kutnohorští havíři. Tato zeď zabraňuje proudění mrazivého vzduchu v kritických měsících a v létě naopak v noci sálá do vinice přes den nakumulované teplo a přispívá tak k lepšímu dozrávání hroznů. Povedené byly především ročníky 2007, 2009 a 2012.

Riesling 2012_(Ryzlink rýnský) Liběchov pochází z keřů vysázených v roce 1986 - 1989. Jedná se o klon původně šlechtěný pro výrobu ryzlinkových sektů, které se v tu dobu na Mělníce ještě vyráběly. Vyznačuje se tudíž vyššími kyselinkami, které umožňují delší dobu zrání. Vinice má pro tuto oblast typické opukové podloží a v chuti vín se potom objevují lipové tóny a v chuti minerální hořčinka. Nejlepšími ročníky oblasti pro Ryzlink rýnský byly roky 1999, 2000, 2003, 2006, 2007 a do kalamáře vybraná 2012. 


Žádné komentáře: