pátek 29. ledna 2010

VÍNO-DNE: Chianti Classico DOCG 2006 / Badia a Coltibuono (dnes jen za 499 Kč)


Pravidelní čtenáři Vínovin či naši facebookoví fanoušci již dobře vědí, že jako VÍNO-DNE vám celý týden představujeme šampiony srdcí našich dodavatelů.

Dnes se podíváme trochu do historie a seznámíme se s vínem zahraničním, vínem italským, vínem speciálním – s certifikovaným bio Chianti.

Toskánské vinařství Badia a Coltibuono najdete v samém srdci oblasti Chianti Classico. V 11. století byl na jednom z nejvyšších kopců vybudován románský klášter, okolo něhož zdejší mniši vysazovali vinice – a v průběhu staletí obhospodařovali několik tisícovek akrů vinic.

V roce 1810, kdy bylo Toskánsko pod nadvládou Napoleona, však museli mniši klášter, jehož italský název Badia a Coltibuono můžeme přeložit jako „opatství dobré úrody“, opustit. Sekularizované opatství spolu s přilehlými pozemky v polovině 19. století koupil bankéř z Florencie, předek dnešních majitelů, rodiny Stucchi Prinetti.

Rodina v bývalém opatství provozuje i restauraci, nabízí ubytování, vyrábí olivový olej, ale hlavně víno. Chianti Classico DOCG 2006 je cuvée odrůd Sangiovese (90 %) a Canaiolo (10 %), hrozny pocházejí z vinic starých 10 až 55 let. Barva je zářivě rubínová, ve vůni ucítíte tóny kosatce, fialek, tabáku, černého pepře a višní. Chuť je velmi dobře vyvážená a dlouhá, příjemnou tříslovinu doplňují minerální tóny a svěží kyselinka.

V soutěži Vini d’Italia Bio 2009 získalo toto Chianti Classico DOCG 2006 titul Nejlepší víno roku. Běžně jej nabízíme za 549 korun, během dneška (do 30. 1. 15 hod.) může být vaše jen za 499 Kč! Nechte si chutnat :-)

Žádné komentáře: