pondělí 18. ledna 2021

VAŘENÍ S VÍNEM - inspirace do vaší kuchyně

Znáte tuto hlášku? "Vždycky vařím s vínem. Občas ho dokonce přidám i do jídla."
Tak tou jsme se inspirovali a připravili jsme pro vás tři kolekce VAŘENÍ V KRABICI, abyste si mohli vyzkoušet své kulinářské umění podle vašich chutí. Kdy jindy, když ne teď. Restaurace pouze v omezeném provozu, jejich okénková menu už znáte nazpaměť, vaše oblíbené recepty už jste uvařili stokrát, tak proč nevyzkoušet něco nového? 


A k tomu pro vás máme výzvu. Označte vaše fotky na Instagramu #VarenivKrabici a #vinoklub, nebo nám je posílejte na e-mail a my je (s vaším souhlasem) zveřejníme. Nejkrásnější fotku odměníme!

Jako první si představíme menu, ke kterému se vám budou hodit jak bílá, tak červená vína.

Tak jaká vína a jaké menu si uvaříte podle VAŘENÍ V KRABICI - mix?

Bodegas Luzón | Luzón Colección - Monastrell - Jumilla DO, 2018 a kozí sýr s vinným želé


Suché víno intenzivní červené barvy s fialovým nádechem. Ve vůni čisté, velmi aromatické, s intenzivními tóny červeného a černého ovoce. Chuť je jemná a hřejivá, ovocná s velmi harmonickou kyselinkou.

Toto víno se velmi dobře hodí ke kozímu sýru, takže si můžete připravit velmi jednoduchou chuťovku nebo to můžete vytunit a udělat si KOZÍ SÝR S VINNÝM ŽELÉ, které povznese sýr do úplně jiných výšin. Co budete potřebovat?

Na čtyři porce si připravte:
200 g čerstvého kozího sýru
čerstvě mletý pepř
špetku dřeně z vanilkového lusku (nemusí být)
špetku sušeného oregana
olivový olej
slané krekry
2 vrchovaté lžíce práškové želatiny 
šťávu z poloviny pomeranče
1 badyán
2 kuličky černého pepře
2 lžíce medu

Želatinu rozmíchejte ve 100 ml vína a nechte 10 minut bobtnat. Mezitím v hrnci zahřívejte zbylé víno s pomerančovou šťávou a kořením až k varu a povařte 10 minut. Vmíchejte med a nabobtnalou želatinu včetně vína. 
Želé rozlijte do silikonových formiček (třeba na čokoládové bonbony) nebo do tvořítek na led, případně do čistých sterilizovaných skleniček 1 cm pod okraj, zavíčkujte a postavte dnem vzhůru. Nechte želé zchladnout a uložte jej do lednice. 
Sýr zlehka opepřete a posypte semínky vanilky nebo oreganem, zakápněte olivovým olejem a podávejte s vinným želé.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kendermanns | Riesling - Kalkstein, 2019 a slávky na víně


 

Tento suchý elegantní Ryzlink se vyznačuje jemně kořenitou vůní, minerální chutí, s tóny čerstvého exotického ovoce a zelených jablek.

Před miliony let ležela oblast dnešního Pfalzu na břehu prehistorického oceánu. Díky němu zde ze schránek mořských organismů vznikly vápenné útesy, které mají i po milionech let stále velký vliv na terroir tohoto Rieslingu. Půda je velmi bohatá na vápenec (německy Kalkstein). Její pórovitost dovoluje révě hluboce zakořenit. Na těchto vinicích proto vznikají vyvážená vína s příjemnou kyselinkou.

Další inspirace přichází z Belgie. Ne, nejsou to hranolky, ale SLÁVKY NA VÍNĚ! Tohoto receptu se vůbec nemusíte bát. Uvidíte, jak je to jednoduché. Důležité je mít kvalitní suroviny a kvalitní víno už máte. :-) Slávky je nutné především dobře očistit a protřídit. Pokud jsou některé slávky před uvařením otevřené a nezavírají se, tak rovnou do koše. Žádné slitování.



Pro dva milovníky slávek si připravte:
1,5 kg slávek
3 lžíce olivového oleje
1 velkou cibuli
4 stroužky česneku
limeta
1 konzervu rajčat
3 lžíce + 4 lžíce najemno nasekané petrželky
směs čerstvých bylinek - tymián, rozmarýn, šalvěj
sůl, pepř

Slávky musíte nejprve důkladně očistit. Přesypte je do dřezu, napusťte ho studenou vodou a slávky nechte namočené zhruba 10 minut, mezitím pustí nečistotu. Pak přichází na řadu probírka - otevřené a prasklé vyhoďte.
Ve hluboké velké pánvi si na olivovém oleji orestujte na kostičky nakrájenou cibuli. Přidejte plátky česneku, nasekanou petrželku a ideálně i snítky tymiánu, rozmarýnu a šalvěje. Restujte další minutu.
Nyní přidejte konzervu s nakrájenými rajčaty. Zalijte 300 ml bílého vína a povařte, aby se odpařil alkohol. Směs osolte, opepřete a přidejte slávky.
Přikryjte pokličkou a vařte na středním plameni zhruba 5 minut dokud se slávky neotevřou.
Zavřené slávky opět vyhoďte.
Hotové slávky přendejte opatrně do velké mísy a následně zalijte rajčatovou omáčkou, ve které jste slávky vařili. Podávejte s bagetou nebo hranolky.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Máte rádi bublinky? I s těmi se dá vařit.

Šilinek Jiří | Šilink - perlivé víno - brut a rizoto se sušenými rajčaty a šumivým vínem



Toto perlivé víno je vyrobeno z odrůdy Veltlínské zelené a jestli ji někde umí pěstovat, tak v oblasti Velkopavlovické, kde má své vinice i vinařství Šilinek. Veltlín je lehce zelenkavý, ve vůni ucítíte pepř, kořenitost, lehkou mineralitu nebo také ovocné tóny či čerstvě posekanou trávu. Je svěží, šťavnatý s výraznou s výraznou kyselinkou.

A teď ten recept. To budete koukat. RIZOTO SE SUŠENÝMI RAJČATY A ŠUMIVÝM VÍNEM

Takže co vytáhnout ze špajzky?
1 litr zeleninového vývaru
100 ml olivového oleje
2 stonky řapíkatého celeru, nakrájeného nadrobno
1 středně velkou cibuli, nakrájené nadrobno
2 bobkové listy
300 g rýže carnaroli nebo arborio
150 g sušených rajčat
2 lžíce másla
70 g nastrouhaného parmazánu
natrhané lístky z menšího svazku tymiánu
sůl, pepř

150 g čerstvého mladého špenátu
100 ml olivového oleje
2 stroužky česneku
nastrouhanou kůru z půlky citronu

V rendlíku rozehřejte olivový olej, přidejte nasekaný řapíkatý celer, cibuli a bobkový list. Opékejte na slabém ohni 5 minut, potom přidejte rýži, tymián a polovinu sušených rajčat. Ochuťte a důkladně promíchejte.
Postupně přilévejte nejprve šumivé víno, potom vývar a za stálého míchání vařte, dokud rýže po každém přilití tekutinu nevstřebá. Nikdy nepřilévejte příliš tekutiny najednou.
Vařte přibližně 20 minut, dokud rýže nezměkne. Před koncem vaření přidejte máslo, nastrouhaný parmazán, zlehka promíchejte a nechte 5 minut odpočívat.

Teď přichází čas na přípravu špenátové salsy. Špenátové lístky krátce – asi minutu – povařte ve vodě a dejte do cedníku okapat. Ještě vlažné lístky dejte do hmoždíře a přidejte česnek, citronovou kůru, sůl a mletý černý pepř. Třete paličkou a zároveň postupně přilévejte olivový olej, dokud nevznikne hustá kaše.
Rizoto přelijte špenátovou salsou, posypte zbytkem sušených rajčat a podávejte.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na Veroniky oblíbený recept na hovězí líčka na víně s bramborovou kaší budete potřebovat dvě lahve dobrého červeného. V receptu je litr, ale Veronika říká: "Klidně i víc, maso musí být ponořené."


Woodhaven | Zinfandel, 2018 a hovězí líčka na víně s bramborovou kaší


Suché víno tmavě modré barvy. Vůně je plná švestek a třešňových tónů. V chuti cítíme maliny a černý rybíz s pikantními tóny. Sametové třísloviny a dlouhá dochuť.

Ingredience pro 4 - 6 osob:

3 - 4 hovězí líčka (celkem 1–1,2kg)
4 lžíce olivového oleje
1/2 menšího celeru, 4 mrkve a 2 petržele, nakrájené na kostičky
2 cibule, nakrájené nadrobno
2 stroužky česneku, nakrájené nadrobno
1 bobkový list, po 5 kuličkách černého pepře a nového koření
1 snítka tymiánu + na ozdobení
1 snítka rozmarýnu
2 lžíce rajského protlaku
700 ml hovězího vývaru
4 lžíce másla, vychlazeného a nakrájeného na kostičky
1 lžíce krupicového cukru
12 pěkných středních žampionů
1 lžíce hladkolisté petrželky
sůl, pepř

Hovězí líčka očistěte, osolte a opepřete. V hrnci rozehřejte olej a opečte na něm líčka ze všech stran dohněda. Pak je vyjměte a dejte stranou. Do hrnce nasypte kořenovou zeleninu a osmahněte ji dozlatova. Pak přidejte cibuli a česnek a opékejte dočervena. Přidejte celé divoké koření, tymián, rozmarýn a rajský protlak a míchejte ještě minutu. Zalijte vínem, přiveďte k varu a vařte, až se objem sníží na třetinu; trvá to asi 30 minut.

Vraťte do hrnce opečená líčka a zalijte je vývarem. Přiklopte a dejte dusit do trouby předehřáté na 140°C asi 2 hodiny doměkka. Líčka vyndejte na talíř a omáčku přeceďte přes jemné síto. Dotáhněte solí, pepřem, případně lehounce oslaďte, aby omáčka získala ještě lepší chuť. Těsně před podáváním do horké omáčky zašlehejte 2 lžíce másla.

Na 2 lžících másla zprudka opečte žampiony dozlatova, osolte a opepřete a posypte zbylou nasekanou petrželkou.

Při podávání dejte bramborovou kaši na střed talíře, navrch položte líčko a zlehka přelijte omáčkou. Ozdobte opečenými žampiony a snítkou tymiánu.

Můj tip: vyzkoušejte bramborovou kaši podle Marka Pavaly - je to mana nebeská. Pokud máte Instagram, najdete ji u něj na profilu @marekpavala ve výběrech.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A co by to bylo za menu bez dezertu - HRUŠKY V PORTSKÉM VÍNĚ.

Warre´s | Warrior Ruby Reserve - portské a hrušky v portském víně



Sladké víno tmavě červené barvy, s vůní zralých švestek a třešní. Na patře je komplexní s dlouhou dochutí.

Portské je portugalské fortifikované víno. Vyrábí se z červených odrůd hroznů, které rostou na kopcích sklánějících se k řece Douro (nejvýše položená řeka na Iberském poloostrově, v Portu se vlévá do Atlantského oceánu). Proces výroby je obohacen o vínovici, která zastaví přirozené kvašení, ve víně tak zůstane vyšší zbytkový cukr a docílí se také vyššího obsahu alkoholu (19 - 20 % obj.) Vznikne tak nádherné, plné a nasládlé víno, které se používá jako aperitiv nebo jako dezert.

Hrušky v portském víně s pomerančovou omáčkou působí velmi efektně a přitom je jejich příprava velmi jednoduchá, do 20 minut máte tento skvělý dezert na stole. Na čtyři porce budete potřebovat tyto suroviny:

60 ml portského
3 hrušky, oloupané a rozčtvrcené
125 ml pomerančové šťávy
100 ml bílého řeckého nebo jiného hustého jogurtu
1/4 lžičky mleté skořice
4 lžíce třtinového cukru
20 g másla


Dejte do mísy jogurt, skořici a jednu lžíci cukru a dohladka prošlehejte. Do malého kastrolu dejte máslo, 3 lžíce cukru a hrušky. Hrušky ve směsi zahřívejte dvě až tři minuty z každé strany, až budou zlatavé. Přidejte portské, pomerančovou šťávu a vařte pět minut. Při podávání rozdělte hrušky na talíře, polijte šťávou s portským a navrch ozdobte jogurtovou omáčkou.

K hruškám podávejte portské a zbytek si schovejte na příště. Tohle víno se vám nezkazí. Víte, jak vlastně vzniklo? Na začátku 18. století během válek o španělské dědictví, kdy Anglie a Francie stály na znepřátelených stranách, se stal export vína z Francie velmi problematickým. Portugalci uzavřeli s Brity dohodu o dovážení vína, jenže během dlouhých plaveb po moři se víno kazilo, a tak ho začali Portugalci fortifikovat, tedy dolihovávat alkoholem, aby cestu vydrželo. 

Vína pro naše doporučené menu můžete koupit zvlášť, 
ale nejvýhodněji v naší pečlivě sestavené kolekci VAŘENÍ V KRABICI - mix.



A nezapomeňte, k naší celoroční výzvě #PokladyzArchivu dnes tematicky 
přidáváme výzvu #VarenivKrabici.

Pošlete nám fotky svých kulinářských kreací, které jste vykouzlili s vínem v jídle i v sobě.

Na Instagramu označte fotky #VarenivKrabici a #vinoklub, nebo nám je posílejte na e-mail 
a my je (s Vaším souhlasem) zveřejníme. Nejkrásnější fotku opět odměníme!


Přejeme vám dobrou chuť!

1 komentář:

raelynn řekl(a)...

"Areň s vínem: Inspirace do vaší" translates to "Arena with Wine: Inspiration for Yours" in English. It suggests a venue or event centered around wine, providing inspiration and ideas for your own wine-related activities or experiences. This phrase may refer to wine tastings, vineyard tours, or other wine-focused gatherings aimed at inspiring participants to explore and enjoy wine.