pondělí 3. června 2019

Nejlepší vína k nejlepší zelenině

Sezóna chřestu byla oficiálně zahájena a pokud jste, stejně jako my, velcí milovníci této zeleniny králů, určitě se vám bude hodit naše nová kolekce Best for... CHŘEST! Níže se dočtete s jakými chřestovými úpravami jednotlivá vína v kolekci párovat. :-)

Chřest totiž není jen tak ledajaká zelenina. Význačný je především díky svému příznivému účinku na kocovinu, zlepšuje pleť, dodává energii a snižuje cholesterol. Mimo jiné je známý i pro své afrodiziakální účinky a dámy jistě potěší, že je nejméně kalorickou zeleninou na trhu ;-). 
O tom, proč je chřest zeleninou králů, se dočtete zde: http://vinoviny.vino-klub.cz/2017/05/chrest-jist-zdravy-byt.html :-)
Chřest si skvěle rozumí s mladými, suchými, křupavými (díky kyselince), aromatickými a kořenitými víny. Do naší nové kolekce Best for... CHŘEST jsme vám vybrali 6 vín, která si rozumí se známými i méně známými chřestovými úpravami:

1/ S čím jiným kombinovat klasický a oblíbený vařený chřest s holandskou omáčkou než s minerálním a jemně pepřovým Veltlínem z rakouského vinařství WEINWURMs.

2/ V Německu se chřest zapíjí suchým Ryzlinkem. Variant je mnoho. Podávejte jej třeba ke chřestu s bílými rybami nebo k zeleným chřestovým salátům s fetou, mátou, jarní cibulkou nebo mladým špenátem. Do salátů použijte čerstvý (nevařený) zelený chřest, který chutná jako mladý hrášek. Špalíčky ze silnějšího chřestu ale raději povařte v osolené vodě (max 2 min) a potom rychle zchlaďte ledem nebo pod studenou vodou. 

3/ Hortův Viognier si zase náramně rozumí s chřestem a kozím sýrem a krémovitějšími úpravami chřestu - např. s chřestovou polévkou se zakysanou smetanou či s chřestovým rizotem s parmazánem.

4/ Rulandské bílé od Zlomka a Vávry se bude perfektně snoubit se salátem z bílého chřestu marinovaným v pomerančové šťávě nebo k salátu se zeleným chřestem a jahodami. Kombinací svěží Rulandy a salátu vytvoříte lehký (nízko-kalorický ;-) pokrm vhodný do slunečných dnů.

5/ Ovocný aromatický Sauvignon  jde skvěle ke chřestu s pošírovaným vejcem nebo třeba k chřestovému závinu se sýrem a rebarborou. Zvládne i výraznější úpravy chřestu s čerstvými bylinkami nebo ke chřestu blanšírovaném ve víně a badyánu. Jako málokteré víno se dá podávat i k salátům s hořčičnou zálivkou.

6/ Pokud ke chřestu potřebujete i maso, tedy pokud ho chcete podávat jako přílohu ke steakům z lososa, tuňáka nebo k hovězině (třeba roastbeefu) či k zapečenému chřestu se šunkou nebo slaninou, potřebujete suché a plné růžové víno. Ideální volbou je růžová Pinotage z vinařství Stellenrust. Na její výrobu se používají hrozny ze 17 let staré vinice speciálně určené výhradně pro růžová vína. 

Žádné komentáře: