čtvrtek 7. února 2019

Italská autochtonní bílá

Itálie je specifická v tom, že se zde pěstuje široká škála starých (původních) odrůd, kterým se odborně říká autochtonní odrůdy. Historicky je to z toho důvodu, že zde bylo hodně rozdrobených panství a v každém si pěstovaly vlastní odrůdy. Aby se v tom dalo vyznat, tak se místa původu odrůd rovnou integrovaly do názvů vín. Názvy vín se proto často shodují s názvem oblasti původu (např. Gavi, které je vyrobené z odrůdy Cortese), nebo v sobě kombinují název odrůdy a místa původu, aby bylo jasno nebo aspoň jasněji :-) (např. Vermentino di Sardegna).

Z takovýchto odrůd, které se nikde jinde nepěstují, jsme vám sestavili novou kolekci nazvanou jednoduše ITALSKÁ AUTOCHTONNÍ BÍLÁ.

Jak už jste u nás zvyklí, vína v kolekci koupíte vždy o něco výhodněji, než kdybyste si je vybírali jednotlivě. A všechny Veroniky si na ni navíc můžou uplatnit dnešní sváteční slevu ;-) 
Z nepřeberného množství bílých italských autochtonů jsme vám do této kolekce vybrali: Gavi di Gavi (odrůda Cortese z oblasti Piemonte), Pecorino (Pecorino z Marché), Greco di Tufo (Greco z Kampánie), Fiano di Avelino (Fiano z Kampánie), Vermentino di Sardegna(Vermentino ze Sardínie) a konečně Verdicchio dei Castelli di Jesi (Verdicchio z Marché).
 • Gavi di Gavi DOCG, 2017 - odrůda: 100% Cortese

  Piemontskému Gavi z vyhlášené viniční trati Minaia jsme věnovali celý minulý newsletter. Toto krásně čisté a minerální Gavi od Nicoly Bergaglia bylo 3x po soběvyhlášeno Nejlepším Gavi podle konsorcia DOCG Gavi a 8x po sobě získalo nejvyšší ohodnocení v italské ročence vín Gambero Rosso. Gavi je víno mimořádně čisté, bez jakýchkoliv doprovodných vůní a podtónů. Je to tím, že odrůda Cortese má velmi řídké hrozny, kterými snadno proudí vzduch a hrozen tak zůstává dokonale čistý a zdravý. Gavi je díky své plnosti, mineralitě, neutralitě, čistotě a svěžesti úplně nejlepším vínem k jídlu.
   
 • Pecorino Offida DOCG, 2017 - odrůda: 100% Pecorino

  K oblíbené odrůdě Pecorino z oblasti Marché doporučujeme podávat stejnojmenný sýr! Jméno vína i sýru v překladu znamená ovčí. Podle legendy chodili kolem vinic pasáčci ovcí, kterým tvar hroznu (kuličky drží hodně při sobě) připomínal ovčí hlavičku. Legenda se už ale nezmiňuje o tom, kolik vína předtím museli vypít, aby se jim takhle vzbouřila fantazie ;-)
   
 • Greco di Tufo DOCG, 2017 - odrůda: 100% Greco
  Fiano di Avelino DOCG, 2017 odrůda: 100% Fiano

  Fiano na apeninský poloostrov dovezli antičtí Římané, a proto se mu říkalo Latino. Je to opak dříve přivezené odrůdy Greco, původem z Řecka. Obě odrůdy v Kampánii opečovává uznávané vinařství Mastroberardino. Fiano chutná víc ženám, Greco můžum.
   
  Trocha vinařského zeměpisu ;-)
 • Vermentino di Sardegna DOC, 2017 - odrůda: 85% Vermentino, 15% Nuragus

  Na překrásné a vyhřáté Sardinii vás nejlépe osvěží místní nejrozšířenější odrůda Vermentino. Vůně tohoto vína připomíná květy. Chuť je svěží, lehce navinulá s lehounce nahořklou dochutí. Může se podávat jako aperitiv, k rybím předkrmům a k rybím hlavním chodům nebo k bílému masu. Užijete si ho i jen tak na posezení ;-)
   
 • Verdicchio dei Castelli di Jesi DOC, 2017 - odrůda 85% Verdicchio, 15 % další bílé odrůdy povolené pro apelaci

  Verdicchio z jedné z nejlepších vinic v srdci klasické DOC oblasti Castelli di Jesi (apelace Marché). Svěží, avšak plné, harmonické, zakulacené. Víno mimořádné kvality s univerzálním využitím. Hodí se k předkrmům, všem rybím a zeleninovým jídlům a samozřejmě i k bílému masu.

Žádné komentáře: