středa 11. července 2018

Zapomenuté hvězdy...

znáte to pořekadlo? Sejde z očí, sejde z mysli... V dnešní době to vzhledem k rostoucímu množství každodenních starostí a neustále se odevšaď valících informací platí snad stále více. A tak nám některé vinné stálice, které byly dříve neodmyslitelnou součástí každé objednávky, ze zorného pole a chuťových pohárků pomaloučku vymizely. Což jsme si teď s vámi ověřili tváří v tvář na několika našich ochutnávkách.

Pojďme si teď společně oprášit paměť (ne lahve, ty jsou připraveny v nejlepší kondici ve svém aktuálním ročníku):


https://www.vino-klub.cz/schneider-rose-saigner-4.htm
  • SAIGNER (rosé) - uváděli jsme ho v létě roku 2014 jako největší překvapení naší ochutnávky rosé vín a od té doby hlásáme, že je to úplně nejvíc nejlepší rosé na světě. My mu říkáme jednoduše [sajgner], ale správně se to čte [seňé], protože to v překladu z francouzštiny znamená "krvácet". Jmenuje se tak proto, že je vyrobeno metodou tzv. krvácení hroznů, což znamená, že se k jeho výrobě odebere jen šťávička, která samovolně tíhou gravitace vyteče z nádoby s hrozny. V jeho svěží malinové chuti naleznete odrůdovou synergii Cabernet Sauvignonu, Merlotu, Pinotu Noir a Svatovavřineckého. Úplně nejvíc jsme se posadili z kombinace Saigneru k námi vymyšlené sushi rolce s teryiaki tuňákem obalené v sušených malinách. Skvěle se také hodí k růžovoučkému roastbeefu. Určitě si na něm ale pochutnáte i jen tak. My jsme onehdá testovali ročník 2014 a byl super. Takže se nebojte, když vám náhodou zbyde ve sklepě ;-) Saigner pochází z Pfalzu a vyrobil ho vinař s velkým V => Marcus Schneider.


Všechny předchozí ročníky jsou beznadějně vyprodány. Novinkou, kterou jsme dostali na sklad minulý týden, je ročník 2017.

    https://www.vino-klub.cz/niepoort-philipp-piesporter-riesling-trocken-1.htm
  •  PHILIPP (ryzlink) - Philipp Kettern, který byl německým časopisem Vinium zařazen mezi nejlepší budoucí německé vinaře, získal za svůj suchý moselský ryzlink Philipp trocken 2013 na německé soutěži Mundus Vini Velkou zlatou medaili a navíc i titul za Nejlepší moselské bílé víno. (P.S. Velkou zlatou medaili dostalo jen 33 vín ze 4300 přihlášených vzorků). Naštěstí jsme byli ve správnou chvíli na správném místě (přímo u nich doma, když se tu zprávu dozvěděli) a několik set lahví Philippa jsme pro vás v konkurenci německých a švýcarských obchodníků vybojovali. Veškeré naše zásoby se pak prodaly během pár hodin. Proto vám nyní s radostí představujeme Philippův nový ročník, který dal konečně do prodeje tak, aby byl v co nejideálnější formě k pití.
Toto skvělé a slavné víno vzniklo díky projektu portugalského vinaře Dirka Niepoorta, který přesvědčil tohoto talentovaného, mladého moselského vinaře Philippa Ketterna, který se podepisuje jako Rieslingwinzer (ryzlinkový vinař), aby udělal moselský ryzlink úplně "na sucho".

    https://www.vino-klub.cz/domaine-felines-jourdan-picpoul-de-pinet-aop-picpoul-de-pinet-3.htm?utm_source=Vino-klub.cz&utm_campaign=d74da99735-EMAIL_CAMPAIGN_2018_07_09_11_39_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_360b4472e9-d74da99735-302507541
  • PICPOUL - čti [pikpul], kterému jsme přezdívali "středomořský ryzlink", je bílé, svěží, minerální víno s limetkovými tóny, které, díky tomu, že pochází z jihofrancouzského Languedocu, má v porovnání s německým ryzlinkem méně agresivních kyselinek, takže Picpoul mohou pít i osoby s citlivějším žaludkem. Objevili jsme ho na svých cestách po Languedocu v roce 2011. Zajímavostí je, že ho vyrábí žena-vinařka: Claude Jourdan, kterou velmi vysoko hodnotí i světoví vinařští kritici, např. žena-kritička Jancis Robinson.
Ještě info k jeho zapeklitému názvu vs. odrůda. Apelace se sice jmenuje Picpoul de Pinet, ale název odrůdy je postaru Piquepoul, což v překladu znamená "to, co sbírají slepice". Ty si totiž v řádcích vinic na hroznech Piquepoulu rády pochutnávají. Tím si ale nelámejte hlavu a osvěžte se skleničkou vychlazeného Picpoulu (toho vína od slepiček) tak, jak jsme to kdysi na terase u vinařky Claude dělali my ;-)

Jo, a ještě důležitá věc: Správný Picpoul má totiž i svůj chráněný tvar lahve, která připomíná římský sloup, které se hojně nacházely ve vinicích. Picpoul tak prostě poznáte i poslepu, v ledničce či ve sklepě.

    https://www.vino-klub.cz/exkluzivne-ve-vino-klubu-petanque-veltlinske-zelene-vyber-z-hroznu-slunecny-vrch.htm?utm_source=Vino-klub.cz&utm_campaign=d74da99735-EMAIL_CAMPAIGN_2018_07_09_11_39_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_360b4472e9-d74da99735-302507541

  • PETANQUE - je sice název nejvyšší řady (asi devíti) vín z Nového Vinařství, ale u nás se pod pojmem Petanque rozumí Petanque - Veltlínské zelené. Uvedli jsme ho před dvěma lety na naše narozeniny a psali jsme o něm, že je to Veltlín, který ani Rakousko nevidělo. Ročník 2015 byl, jak pořád prohlašuji, rokem Veltlínů, jehož etalon byl právě Veltlín Petanque. V ročníku 2016, který tento původní první Petanque 2015 nahradil, byla ale maličko vyšší kyselinka, takže se na plnost jeho chuti muselo dýl čekat. Při našich nedávných degustacích jsme ale zjistili, že teď to tam už je, takže vám ho doporučujeme ochutnat znovu a třeba se zase stane naším nejprodávanějším Veltlínem.

Žádné komentáře: