pátek 23. března 2018

Představujeme: vinařství Johann W z Třebívlic

Vinařství JOHANN W je další vlaštovkou, která chce potvrdit staletími prověřenou tradici pěstování a výroby vína na Litoměřicku. Je to velkoryse pojaté, třebívlické vinařství nazvané JOHANN W, čímž poukazuje na odkaz slavného básníka a mineralologa Johanna Wolfganga Goetheho, který miloval vulkanickou krajinu Českého Středohoří a platonicky i třebívlickou baronku Ulriku von Levetzow (její podobizna je vyobrazena i na etiketách vinařství). Zdejší malebná krajina učarovala např. i producentům druhé řady seriálu Vinaři a láká sem davy vinařských turistů.


Vinařství Johann W si své hrozny pěstuje na 37 hektarech vinic vysázených převážně na opukovo-vápencovém podloží v historicky doložených viničních polohách, výjimkou je trať Pod Hazmburkem, kde je podloží čedičové. Většina jejich vinic byla vysázena v roce 2004, kromě vinice Pod Skšínským vrchem, která je z roku 1970. Rozlohy jednotlivých viničních tratí jsou následující: Koskov (15,5 ha), Pod Šepetelským vrchem (3,5 ha), Pod Skršínským vrchem (11 ha), Pod Hamzburkem (4 ha) a pod Oblíkem (3 ha). 


Různé nadmořské výšky (od 250m nad mořem) a mikroklima těchto viničních tratí jim umožňuje pěstovat širokou paletu odrůd révy vinné. Celkem jich mají deset: od Ryzlinku rýnského, přes Tramín, Muškát (kterému zde neříkají Muškát moravský, ani MOPR, ale jednoduše Muscat) až po červená vína odrůd Rulandské modré, Svatovavřinecké i Modrý Portugal. Ve srovnání s Jižní Moravou je zde termín dozrávání hroznů minimálně o 14 dnů opožděn.


Pro výrobu vína jsou zajisté nejdůležitějším vstupem kvalitní hrozny. Vinařství Johann W však nepodceňuje ani výbavu sklepa, kde je koncentrována snad všechna nejmodernější technologie na zpracování hroznů, jakou si dovedete představit. Od vibrační třídičky hroznů na příjmu, přes dusíkový lis až po velké kvasící sudy z francouzského dubu. Tomu všemu navíc velí jeden z nejlepších a nejvýraznějších sklepmistrů u nás, pan Martin Nesvadba.


Kapacita sklepa (400.000 litrů vína) vysoce přesahuje roční kapacitu vinic i v těch nejplodnějších letech. Je to tak dimenzováno schválně, s cílem nechat vína ve sklepě ležet tak dlouho, dokud nedozrají do nejlepší kondice pro konzumaci, třeba i několik let. Pro domácí konzumenty je to krok nezvyklý a od vinařství odvážný, ale jistě to stojí za to. Z tohoto důvodu je aktuálně nejmladším nabízeným ročníkem vín ročník 2015. Uleželá vína jsou skvělým artiklem pro párování s gastronomickými specialitami ve vyhlášených restauracích.


Nicméně, pro konzumaci vín na denní bázi přichází vinařství Johann W se specifickou, cenově dostupnější řadou tzv. meziročníkových vín (to je důvod, proč u nich není žádný ročník uveden). Ta jsou vyrobena a připravena k okamžité konzumaci kdykoliv vás přepadne chuť na víno.
Prémiovou řadu vín, nazvanou jednoduše Johann W, můžete naopak nechat ležet ve svém archívu třeba dalších 8 až 10 let.


Všechna dostupná vína z Třebívlic naleznete na adrese: www.vino-klub.cz/johannw


Pár fotek z naší říjnové návštěvy třebívlického vinařství: 








Žádné komentáře: