pondělí 24. července 2017

Rosé etapa po jižní Francii

Jen těžko si lze představit francouzské prázdniny bez růžového vína. My ve víno-klubu jsme se rozhodli vás provést po třech nejznámějších a nejoblíbenějších oblastech ve Francii.Tak pojďte s námi objevovat (růžové) krásy Francie v kolekci LES ROSÉS, a navíc ušetříte za letenku ;-)

 1/ Alma Cersius - Pont de Caylus Rosé, 2016
 
(Languedoc)


Nejlehčí a nejsvětlejší víno naší růžové kolekce, kterým své francouzské putování skvěle odstartujete. Je postavené na typické jihofrancouzské modré odrůdě zvané Cinsault, díky které voní jako košík čerstvě natrhaných jahod. Toto Rosé je skvělé na celodenní letní popíjení na terase. A když na vás přijde hlad, udělejte si k němu třeba bagetky s uzeným lososem a avokádovým tataráčkem.   

2/ Domaine Ferrandiere - Grenache Gris Rosé, 2016(Languedoc)

Vždycky říkáme, že ten, kdo pije vína z Ferrandiere si nemusí kupovat minerálky. Jejich růžové je prostě chutnější a elegantnější doplňování minerálů ;-) Domaine Ferrandiere totiž leží v unikátním terroiru pradávné přímořské laguny, necelých 40 km od Středozemního moře, kde se půda vyznačuje vysokým obsahem solí. Toto víno je vyrobeno téměř výhradně z odrůdy Grenache gris (šedé), která by mu, podobně jako např. Rulanda šedá, sama o sobě nevytvořila tak krásnou růžovou barvu vína. Proto se "dobarvuje" zhruba půl procentem růžového vína z odrůdy Grenache noir (černý). V běžné praxi se přidání další odrůdy až do výše 10 % z celkového objemu ani neuvádí na etiketě a víno se bere jako 100% odrůdové.  

3/ Domaine Le Pive - Gris Rosé, 2016(Údolí řeky Rhony)

Domaine Le Pive už vám zde nemusíme představovat. Mohli jste ho u nás ochutnat v ročníku 2013, který se proslavil zejména díky zisku výjimečných 90 bodů od slavného vinného kritika Roberta Parkera. Ročník 2016 je čerstvou novinkou a zároveň druhým nejsvětlejším vínem kolekce. V kanceláři mu přezdíváme "Pivo", ale v překladu z francouzštiny je Le Pive šiška středomořské borovice, které rostou v Camargue kolem pláží, kde se producírují růžový plameňáci a kde se také těží slavná hrubozrnná sůl - Květy z Camargue (Fleur de sel).    Le Pive je vyrobeno z odrůd: 30% Grenache šedý, 30% Grenache modrý, 30% Merlot a 10% Cabernet Franc. Těšte se na tóny jahod, třešní, červeného rybízu a eukalyptu. Hodí se ideálně k rybám, ovšem, stejně jako pravé pivo, zvládne být dobrým společníkem i grilovanému masu.

V údolí řeky Rhony je dechberoucí příroda


4/ Borie de Maurel - Le Rosé, 2016
(Languedoc)

Vyrobeno ze 42 odrůd objevených ve vinici z roku 1880 !!! Vinař Michel Escandu si na svém růžovém víně potrpí. O tom, že je to něco extra svědčí i jeho název - Le Rosé - a tmavá lahev, díky které jej řadí na úroveň silných červených vín. Obě vína mají i shodné využití v gastronomii. Le Rosé využijete vždy, kdy byste si měli otevřít červené, ale venkovní teplota tomu neodpovídá. Le Rosé skvěle doladí a uhladí pokrmy z červeného masa. Hodí se ale i ke smetanovým omáčkám.V minulosti jej vinař vyráběl ze 100% Syrahu, v aktuálním ročníku šel ještě dál. Objevil totiž jednu malou vinici, jejíž nejstarší keře byly vysázeny už v roce 1880. Koncentrované Le Rosé je tudíž vyrobeno z plodů opravdu starých keřů, mezi nimiž bylo identifikováno na 42 odrůd. Určitě v něm ochutnáte odrůdy, které jste v životě nepili a o kterých jste ani v životě neslyšeli - jako např. Terret, Listan, Rivairenc nebo Brun argenté.Vinař říká, že ze skvělých hroznů, které vyrostou na skvělých polohách, nelze udělat obyčejné víno. Jeho Le Rosé je všechno jiné než "jen" obyčejné rosé. Le Rosé bylo hitem našich narozeninových degustací. 

Staré keře

5/ Domaine Lafond Roc-Epine - Tavel, 2015
(Údolí řeky Rhony)

Rosé, co umí zrát! Apelace Tavel leží na břehu řeky Rhony naproti slavné apelaci Chateauneuf-du-Pape. Tavel AOC je však výhradně zasvěcena výrobě růžových vín. Růžová vína z Tavelu jsou hutná, plná a umí pěkně zrát. Klidně i 3 až 4 roky. Náš oblíbený vinař Pascal Lafond je jedním z nejvyhlášenějších vinařů v oblasti zvané Údolí řeky Rhony. Jeho Tavel 2011 byl např. zvolen nejlepším růžovým světa podle časopisu Wine Spectator. Aktuální ročník 2015 (skvělý ročník) byl vybrán mezi 50 nejlepších růžových vín světa tentokrát podle časopisu Decanter. Lafond však umí i skvělý Lirac a Chateauneuf du Pape.Ale zpět k Tavelu. Lafond k jeho výrobě využívá jen 8 z 10 povolených odrůd, modrých i bílých, které se však musí míchat ještě před samotným kvašením. Prim zde hraje Grenache noir (modrý), podobně jako u jeho dalších vín. Dlouhá, až 36 hodinová, macerace dává vínu intenzivní barvu, aromatickou komplexitu a chuťovou plnost.Je to suché a plné víno určené zejména k jídlu, hodí se ale i k přemýšlení. Možná proto si na něm rádi pochutnávali Balzac či Hemingway ;-)   

6/ Domaine Musset Roullier - Cabernet d'Anjou L'éventail, 2015(Údolí řeky Loiry)

Best seller Francouzských trhů. Cabernet D´Anjou je jediným, zato typickým, reprezentantem z oblasti střední Loiry. Jak už sám název napovídá, je vyroben pouze z Cabernetů - Sauvignonu i Franku (proto ho miluju!). Tradičně se vyrábí se zbytkovým cukrem, což konvenuje naší české zvyklosti vychutnávání si vína jako takového, tj. bez jídla.Zaplní vám úplně celou pusu tóny šťavnatých jahod a zralých třešní osvěženými tóny lístků máty a eukalyptu. I proto se toto víno stalo absolutním hitem minulotýdenních Francouzských trhů na Kampě. Před konzumací si ho ale pořádně vychlaďte! 

Žádné komentáře: