pondělí 1. května 2017

Jistota Velltínů

Třeba to taky znáte - jsou rána, kdy člověk ví naprosto přesně, co si obléknout. A jsou rána, kdy je nejlepším oblečením peřina, pod kterou se probudíte. Jsou dny, kdy zcela jasně víte, proč chodíte do práce a co od života chcete. A pak jsou dny, kdy nám uniká podstata všeho, o únicích nás samotných ani nemluvě.

Mám však ve svém životě jistoty, které nezviklají snad ani hormony. Tou jistotou jsou Veltlíny. Když si chcete dát skleničku vína k obědu v restauraci, která vznikla asi jen proto, aby pětkrát do týdne naplnila podstatu novotvaru „meníčko“, představuje heslo „Veltlín“ alespoň jistotu pitelného střiku. Nebo když jdete na nějakou oslavu a kromě láhve pro oslavence si vezmete ještě jednu pro sebe.


Veltlínů je tolik, že svou jistotu najdete, i když potřebujete jen takovou lehkou a krátkodobou, ale i když se vám nedostává plné a zralé jistoty. Co mají všechny Veltlíny společného je povzbuzující až pikantní spojení ovoce (většinou jablka) a koření (typicky pepř). A to celé (jak jinak) doplňují harmonické kyseliny. Když už je Veltlín hodně vyzrálý, s jistotou najdeme oříšky a sušené ovoce, občas i med.

Kdyby vám náhodou v těchto jarních (aprílových) dnech občas scházela jistota, tak ji najdete v krabici: JISTOTA VELTLÍNŮ.

Kolekce je sestavena z vybraných moravských a rakouských Veltlínů, protože v ČR je odrůda Veltlínské zelené vůbec nejpěstovanější odrůdou révy vinné (asi, že máme tak rádi dobře plodící jistoty ;-) a v Rakousku si z ní dokonce udělali odrůdového reprezentanta země, na kterém staví svůj vinařský marketing (a mají recht!).

Většina vín pochází z ročníku 2015, který, jak jsme již několikrát psali, byl rokem Veltlínu. Ze zdravých a dokonale zralých hroznů vznikala krásná, mnohovrstevnatá vína. 

Veltlín z řady EGO je pro nás asi největším překvapením. Má také nejlepší hodnotu v poměru ceny a výkonu. Tento výběr z hroznů má jen 2,9 g zbytkového cukru, a přesto vám zcela zaplní pusu.Dvě plná vína s tóny manga, která uzrála na úpatí Pálavských vrchů, sklidila dvě prestižní ocenění: Veltlín z Liščího vrchu z vinařství Mikrosvín se stal Šampionem všech Veltlínů v soutěži Prague Wine Trophy 2016 a Veltlín z Věstoňska od Volaříka zas patří mezi 100 nejlepších vín v Salonu vín ČR 2017.

 Rakousko v naší kolekci reprezentují Veltlíny ze dvou světově proslulých vinařských oblastí: Wachau & Kamptal. Rakouské Veltlíny jsou typicky, v porovnání s těmi našimi, minerálnější a mají pikantnější kyselinku.    

Žádné komentáře: