Ta pravá symfonie se odehrává ve skleničce vína. |
Ve čtvrtek 8. září bude mít 175. výročí narození slavný český skladatel Antonín Dvořák. Mezi jeho nejslavnější díla patří symfonie č. 9, kterou napsal v Americe, proto se jí také říká Novosvětská.
Toto výročí nás inspirovalo k tomu, abychom znovu oprášili naše kolekce Novosvětských vín, ve kterých se, podobně jako ve Dvořákově symfonii, prolíná novosvětské novátorství s evropskými tradicemi. V našich kolekcích se neomezujeme jen na vinnou produkci z USA, ale ochutnáte zde i novosvětská vína z Chile, Argentiny, Nového Zélandu a Jihoafrické republiky. Mimořádně jsme do kolekcí zařadili i vína z Izraele, který je naopak kolébkou vinařství, takže nemůže být řazen mezi země nového světa, do kterých se víno dostalo z Evropy. Izrael jsme ale vybrali proto, že se zde vyrábí vína, která se z velké většiny exportují do USA a pro našince jsou mimořádným exotickým zpestřením nekonečných vinných obzorů.
- Nejvýraznějším novosvětským bílým, kteréžto je pro mnohé tuzemské vinaře etalonem této odrůdy, je novozélandský, intenzivně vonící, Sauvignon blanc, zde reprezentovaný našim oblíbeným vinařstvím Sileni.
- K porovnání budete mít i Sauvignon z Jihoafrické republiky, který se na jižní polokouli sbírá už v lednu, takže je nyní dostupný už v ročníku 2016!!!
- Bílou vlajkovou odrůdou JAR je Chenin blanc. Vybrali jsme vám omedailovaného šampiona z vinařství Stellenrust s nádhernými tóny limetek a angreštu.
- Plnější a kořenitější bílou odrůdou je Viognier, který k dokonalosti vyladili v argentinském vinařství Escorihuela Gascon.
- V kolekci ochutnáte i další jihoafrickou klasiku - bílé víno vyrobené z kupáže bílých a modrých hroznů, Chardonnay a Pinot noir. Tyto odrůdy k sobě náramně ladí, takže není divu, že se tak vyrábí většina šumivých vín včetně Champagne, proto se jim jinak říká i champagne cuvée. V provedení vinařství Haute Cabrierese pro nás nezvykle jedná o tiché víno (tj. bez bublinek), které se k obědu rozlévá v každé dobré jihoafrické restauraci.
- Bílé víno, které je nejblíže severamerickému jazýčku, je izraelské Chardonnay pocházející z Golanských výšin. Najdete v něm lahodné tóny hrušek a banánů s delikátním vanilkovým podtónem. Američané jsou totiž zvyklí na stereotypy, takže uznávají jen ta Chardonnay, která zrála v sudu.
- Předehrou k našim novosvětským červeným je jemný, šťavnatý a elegantní dvojhlas Shirazu a Pinotage z JAR. Tyto odrůdy se v lahvi nádherně doplňují a tvoří vyladěný harmonický celek s velmi dobrým poměrem kvality a ceny.
- Následuje sólo pro chilskou vlajkovou odrůdu Carmenere z vinařství Leyda, ve kterém dominují tóny černého ovoce, koření a bylinek. Strukturu vína zvýraznilo i jeho několikaměsíční zrání v sudu.
- Argentinský temperament do
kolekce vnáší náš oblíbený Malbec z vinařství Escorihuela Gascon, do kterého rád jezdil i prezident Peron.
- V porovnání s evropskými víny jsou novosvětská červená plnější, šťavnatější a mnohdy i silnější. Posuďte sami!
- Severoamerickou extravaganci a individualismus v tekuté podobě představuje Cabernet Sauvignon. Už v základní řadě Twin Oaks od americké vinařské legendy Roberta Mondaviho je nabušený tóny ostružin, švestek, tabáku, koření a cedru.
- Izraelský Hermon Red je Bordeaux cuvée v novosvětském podání. Obsahuje všech pět Bordeaux odrůd. Převažuje v něm Cabernet Sauvignon a Merlot doplněný trochou Cabernetu Francu, Malbecu a Petit Verdotu. Toto víno má velmi bohatou a harmonickou chuť červeného a černého ovoce.
- Nový svět charakterizuje i odvážnější hra se dřevem.
- Krásným a veleoblíbeným exemplářem je poněkud extravagantní jihoafrická Pinotage s tóny kávy, čokolády a kouře. My ji pijeme a prodáváme velmi rádi a říkáme jí jednoduše "čokokávičková". I když se najdou i tací, pro které je té okázalosti příliš.
- To je však ten pravý nový svět... Svět umění být spatřen v davu, být zapamatován a dokázat zúročit svých 5 minut slávy.
Žádné komentáře:
Okomentovat