pondělí 9. listopadu 2015

SVATOMARTINSKÁ VÍNA 2015

11. listopadu by měl na bílém koni přijet svatý Martin a přivézt s sebou bohatou sněhovou nadílku. Když se ale podíváme z okna, hlásí teploměr 17 °C, což více připomíná září než listopad. Přestože se svatý Martin (pravděpodobně) neukáže, jedna svatomartinská tradice je přeci jenom jistá. Již devátou sezónu se s vámi těšíme na přípitek mladými víny nového ročníku.

VINAŘŮV ROK KONČÍ NA SVATÉHO MARTINA

Vinařova práce, která na vinici začíná brzy v únoru, končí právě teď ve sklepě, kdy se zpracovávají posbírané hrozny a vzniká pitelný mok. A právě takto kdysi začala tradice...

TRADICE SVATOMARTINSKÉHO KOŠTOVÁNÍ - 200 let před Beaujolais!

Tradice Svatomartinského koštování sahá již do dob vlády císaře Josefa II. (1780 - 1790), kdy vinařům zaměstnaným na panském (u sedláků) končila služba a dohadovaly se podmínky spolupráce v dalším roce. Při této příležitosti si na úspěch a budoucí možnosti připíjeli sedláci s podřízenými vinaři skleničkou mladého, svěžího vína. 
V této době se pořádalo hodně veselic, protože byla zima, bylo naštěstí sklizeno a lidé se připravovali na adventní půst. Tato tradice je nyní oživena setkáváním se u příležitosti koštování mladých Svatomartinských vín, která jako tradiční pokrm doprovází pečená Svatomartinská husička. Je to taková krásná podzimní slavnost. 

SVATOMARTINSKÁ HUSA DNES

Dle této oživené tradice se na Svatého Martina vinaři scházejí a vyměňují si své vzorky mladého vína, popíjí a diskutují. Je možné, že ostatní vinaři v daném vzorku objeví ještě nějaké taje, které vinař ignoruje, proto je dobré se podělit a vyslechnout názor ostatních. Na těchto setkáních se podává pečená husa s dvoubarevným zelím a dvěma druhy knedlíků. A právě takovéto veselé večery končí až nad ránem, tak jako kdysi :o)
Veronika z Víno-klubu pro vás pilně testuje svatomartinská vína. ;-)

SVATOMARTINSKÉ VÍNO - OCHRANNÁ ZNÁMKANa podporu a oživení této tradice, ale také k vyzdvižení našich mladých vín oproti mladým vínům z Francie (Beaujolais), zavedl Vinařský fond ČR ochrannou známku - Svatomartinské víno, kterou uděluje přihlášeným vzorkům mladých vín na základě posudků kvalifikovaných degustátorů tak, aby zaručil odrůdový charakter a vysokou kvalitativní úroveň našich mladých vín. 
Dále se stará o to, aby se známka Svatomartinské víno dostávala do povědomí lidí a tradice se tak posilovala. Vína, která mohou být označována touto ochrannou známkou jsou od ostatních odlišena v názvu a v emblému Svatého Martina na bílém koni na záklopce a etiketě daného vína. 

SVATOMARTINSKÉ VÍNO - POVOLENÉ ODRŮDY

Jako Svatomartinské víno mohou být uznány pouze odrůdy, které dozrávají v našich podmínkách nejdříve. Bílá Svatomartinská vína mohou být vyrobena z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškátu moravského. Růžová a červená Svatomartinská vína pak mohou pocházet pouze z Modrého Portugalu, Svatovavřineckého a Zweigeltrebe. 

JAKÁ JSOU SVATOMARTINSKÁ VÍNA?

Tato vína jsou především mladá a jako taková je potřeba je hodnotit. Jsou svěží, lehká, ovocitá, suchá, mají nižší obsah alkoholu - tak do 12% - a vyšší kyselinku, která musí být příjemná a harmonická k jinak křehkému tělu vína. Pokud ve víně naleznete známky perlení nebo vinného kamene, není to na závadu. Značí to fakt, že víno je živý organismus, který je ve Svatomartinské lahvi zachycen ve vývoji. Díky tomuto omezenému prostoru k jeho zrání se mladá vína nedoporučují archivovat. Ideálně je zkonzumujte do jara následujícího roku.

SVATOMARTINSKÁ VÍNA 2015

Hrozny jsou pod střechou, a tak je prostor, bez obav ze zakřiknutí, letošní ročník zhodnotit. Vinaři se předbíhají se superlativy jako mimořádný ročník, parádní podzim, pěkné cukry a zakomponované kyselinky... Po komplikovaných ročnících 2012 a 2013 se určitě máme na co těšit! My jsme dnes několik vzorků ochutnali a můžeme vám potvrdit, že vína z letošní sklizně jsou krásně voňavá, ovocná a šťavnatá. Své favority jsme vám poskládali do kolekce:

Svatomartinská vína 2015 za 699 Kč. 

Celou naši nabídku svatomartinskou nabídku najde ZDE. 

DODÁVKY - POZOR!!!

Svatomartinské víno se letos může začít pít až ve středu 11.11.2015.
Pokud jej budete chtít spojit s Vaší předchozí objednávkou Beaujolais, pro porovnání našich a francouzských mladých vín, dejte nám to prosím vědět do vzkazu zákazníka. V tomto případě bychom Vám celou zásilku doručovali až v expedičním termínu pro Beaujolais, tedy od 18.11.2015.

SLADKÁ TEČKA NA ZÁVĚR

Tradičně se na svátek svatého Martina peče švestkový koláč s drobenkou nebo Svatomartinské rohlíčky. Recept na Svatomartinské rohlíčky od babičky Veroniky z Víno-klubu najdete zde. Tak si je nezapomeňte upéct! ;-)Žádné komentáře: