úterý 29. října 2013

koLEKCE č. 11 - CABERNET SAUVIGNON

Zimní semestr naší Vínoverzity pokračuje kolekcí č. 11, ve které se zaměříme na odrůdu Cabernet Sauvignon (čti kaberne soviňó -  koncovka sauvignon je tzv. nosovka, proto si při jejím vyslovení představte, že máte pekelnou rýmu). Je to tradiční modrá odrůda, ve světě hojně pěstovaná a vyrábí se z ní červené nebo růžové  víno (raději to připomínám, i když byste si to z předešlých studijních materiálů měli již dávno pamatovat). 

Cabernet Sauvignon je velmi oblíbený a to zejména kvůli tomu, že jeho milovníci ve víně téměř vždy poznají typické odrůdové aroma.

Nejasná oblast původu, známí rodičové


Původ Cabernet Sauvignonu byl po dlouhém bádání potvrzen až DNA testy z roku 1997. Tato odrůda vznikla samovolným křížením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon blanc. Dle názvu obou rodičů se zdá, že je Cabernet Sauvignon jasný potomek, ale právě rodič Sauvignon blanc byl pro mnohé překvapením. Díky tomuto objevu je nyní možné vysvětlit, proč odrůda čas od času místo modrých hroznů plodí hrozny celé bílé.

O tom odkud se rozšířil Cabernet Sauvignon do světa se často spekuluje. V literatuře je jako oblast původu označována Francie. Věřte, že Francouze to zajisté potěšíi! Nahrávají tomu zejména dochované písemnosti ze 17. století, které vysvětlují, jak se mocný kardinál Richelieu zasloužil o rozšíření Cabernet Sauvignonu v okolí Bordeaux. Mnozí však věří, že se jednalo o Cabernet Franc, a označují proto jako oblast původu údolí řeky Ebro na severu Španělska.

I přes nejasnosti ohledně oblasti původu je Cabernet Sauvignon kabrňák, dokonce je často uváděn jako “král červených vín”! Říká se, že zásluhou pěstování této odrůdy se vinařství a jejich vína mohou stát trendy jak doma, tak i ve světě. Někteří to přirovnávají k situaci, kdy se v určité části města otevře kavárna Starbucks a ceny okolních restaurací a bytů začnou náhle stoupat, a tím i pomyslná prestiž města.

Divoký příbuzný v chuti i vůni


K původu odrůdy je nutné zmínit i původ jejího pojmenování. Jméno Cabernet Sauvignon se začalo oficiálně používat až od 19. století. Donedávna se věřilo, že je potomek odrůdy „Biturica“, ze které se vyrábělo víno pro římské guvernéry kolonií Aquitánie. Francouzský filosof Montesquieu později z názvu Biturica a vigne dure (drsná réva) vytvořil pojmenování Vidure/Bidure. Můžeme se jen domnívat, že označení dur (drsný, tvrdý) mohlo souviset i s typicky silnou a tvrdou slupkou bobulí. Následně se odrůdě začalo říkat Petite (malý) Vidure nebo Petit Cabernet Sauvignon a nakonec jen Cabernet Sauvignon.


Označení sauvignon pochází z francouzského slova sauvage – divoký/á. Toto pojmenování je zase spjato s domněnkou, že blízkým příbuzným Cabernet Sauvignonu je volně rostoucí réva lesní (pro uspokojení botaniků a kolegy Marka Špalka přidávám i latinský název vitis vinifera sylvestris).

Divokost souvisí i s charakterem vín Cabernet Sauvignon. Vysoký obsah taninu, tělnatost, sytě červené až granátové zbarvení a kořenitá chuť se často zmírňuje ve směsi s odrůdou Cabernet Franc. Otec Franc tak svou jemnější strukturou umírňuje divoký projev potomka Sauvignona.

Ve víně z Cabernet Sauvignonu byste měli cítit typický černý rybíz. V jeho plné chuti s dlouho trvajícím dojmem by měla být nejvýraznější zelená paprika, dále třešně, cedrové dřevo, marmeláda nebo hořká čokoláda. Hrozny Cabernet Sauvignonu nevyzrají tak rychle jako Merlot nebo Cabernet Franc, a proto se sbírají s menším zpožděním. Neúplná vyzrálost hroznů podporuje výraz zelené papriky a ve víně z opravdu chladných oblastí můžete nalézt  blahovičník (neboli eukalyptus) a mátu. Zrání vína v dřevěných sudech barrique dodává odrůdě zajímavé vanilkové tóny.

Nutné je podotknout, že vína Cabernet Sauvignon jsou zpravidla vhodná k dlouhodobému uložení. Nebojte se archivovat, ale také nezapomeňte průběžně prochutnávat!


Praktický nácvik pro osvojení studijního okruhu Vám nabízí naše 
koLEKCE č. 11: CABERNET SAUVIGNON.

Světový kolonizátor


Z historických důvodů má Cabernet Sauvignon až intimní vztah k okolí Bordeaux. Přesněji je mu ve Francii domovem hlavně Médoc, kvůli kvalitnímu štěrkovému podloží. Médoc se stal vinařskou oblastí, kde Cabernet Sauvignon dosahuje jednoho z nejlepších výrazu a kde se rodí úchvatně elegantní a bohatá vína. I ta nejslavnější vinařství jako je Château Mouton Rothschild nebo Château Latour vyrábějí svá nejlepší vína z velké části z této odrůdy.

Přestože Cabernet Sauvignon zaujímá až 7. místo mezi nejrozšířenějšími odrůdami se zdá, že se stal kolonizátorem světových vinic. Odrůda se pěstuje v rozlišných klimatických podmínkách od kanadského údolí Okanagan až po Libanonské údolí Beqaa. Kalifornské Nappa Valley je třetím největším producentem Cabernet Sauvignonu a prvním je již zmíněná Francie. Díky klimatickým podmínkám v kalifornských vinařských oblastech dosahují hrozny správné vyzrálosti a v chuti vína se tak podaří krásně projevit zrálé červené ovoce. Druhým největším producentem Cabernet Sauvignonu je překvapivě Moldávie.

U nás

Cabernet Sauvignon byl do Státní odrůdové knihy zapsán až v roce 1980. U nás nepatří k těm nejrozšířenějším právě z důvodu toho, že je to pozdě zrající odrůda. V Čechách se nepěstuje vůbec a na Moravě se odrůdě daří hlavně v mikulovské, velkopavlovické a mutěnické vinařské podoblasti.

Partner na večer


Při studiu je důležité čerpat síly. Cabernet Sauvignon by měl rozhodně doprovázet pořádný kus masa. Steakem na pepři, z dobře odleželé střední části svíčkové, tzv. peprstejkem, nebo jehněčí kotletou marinovanou ve víně  s čerstvým rozmarýnem vytvoříte vínu perfektního partnera na pozdní večer. Nebojte se masíčko trošku přismahnout nebo více připepřit, protože pikantní a grilovaná jídla pomáhají v chuti Cabernet Sauvignonu potlačit vysoký obsah tříslovin.

Všechny naše Cabernety najdete na: http://www.vino-klub.cz/odruda-c-11-cabernet-sauvignon-5.htm

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím, jen tak náhodou jsem si přečetl text až do konce..pěkně napsané, pokud to hodnotím jako základní učební text...ale mám jednu malou poznámku...chápu, že tématem jsou odrůdy a asi v dalších lekcích dojde i na ostatní znalosti jako např. vinařský zeměpis apod. ale prosím kde je ta mutěnická podoblast...?
Díky a hezký den
Pavel Kolbaba