pondělí 12. srpna 2013

Představujeme vám... vinařství U Dvou lip

Jsme rádi, že v krátké době po uvedení Vinařství Vít Sedláček, můžeme členům Víno-klubu představit krásné vinařství ze Slovácka s poetickým názvem U Dvou lip. Jak už sám název napovídá, dominantu vinic u obce Hýsly v podhůří Chřibů tvoří dvě urostlé lípy se sochou svatého Jana Nepomuckého, které se také staly námětem pro logo vinařství.
Vinařství do naší prestižní vínomilské společnosti uvádíme hned pěknou první kolekcí.

Premiérová krabice Best of U DVOU LIP za 949 Kč obsahuje tři bílá vína (Chardonnay, Rulandské šedé, Sauvignon) dvě červené (Frankovka, Zweigeltrebe) a jedno Zweigeltrebe rosé - všechno v pozdním sběru a ročníku 2011. Všechna vína jsou z BIO produkce.
Best of... U Dvou lip koupíte za 949 Kč.


BYLO - NEBYLO

Co by to bylo za poetické vinařství, kdyby jeho existenci nedoprovázel příběh z dávných časů, kdy láska (k bližnímu i k vínu) byla silnější než tragický osud. Pověst, která nejlépe zní pod lípou a samozřejmě se sklenkou místního vína, se vypráví asi takto:

Kdysi dávno se v podhůří Chřibů na místě, kde dnes dvě statné lípy vrhají svůj stín, scházeli mladí milenci. Snad osud chtěl, aby se urozená Johanka z nedalekého moštěnského panství a pasáček ovcí Janek právě na tomto místě potkali. Dvě mladé duše zde zahořely k sobě velkou láskou, která však neměla být nikdy naplněna. Dnes už nám ani staré kroniky neprozradí, jak mladý chasník vlastně o život přišel. Říká se, že po jeho smrti Johanka každý den za soumraku na to místo chodila a oplakávala svého milého a tam, kde se její slza do země vpila, vyrostla sazenička révy vinné.

Happyendem tohoto smutného příběhu je, že od té doby se v kraji vždy vínu dobře dařilo, a i když se okolí Hýsel nevyhnuly špatné časy, místo setkání dvou zamilovaných bylo vždy všeho zlého uchráněno. 

Realita příběhu velké lásky nahrává v tom, že při povodni v roce 1695 zalila voda okolní krajinu, ale ten malý kousek půdy, o který nám v tomto článku jde, zůstal neponičený, jakoby by jej Johančiny slzy svou zvláštní mocí ochraňovaly. V reakci na tuto událost zde místní vztyčili sochu sv. Jana Nepomuckého jako symbol díku. Dnes se jedná o nejstarší sochu tohoto světce na Moravě. Dvě lípy byly na tomto místě vysázeny až v roce 1968 a za více než 40 let vyrostly a zmohutněly až do dnešní košaté podoby.

Vinice vinařství v úpatí dvou vzrostlých stromů chráněné chřibskými kopci a lemované hustými lesy se společně s rozkvetlými loukami svažují do údolí k malé vodní nádrži a dávají vzniknout unikátním vínům.

BIO - NEBIO

35 ha vinic vinařství U Dvou lip vlastní BIO certifikaci. Vinařství si proto může dovolit vyrábět dvě řady vína: BIO a neBIO, jak my ve VÍNO-KLUBU pracovně říkáme, ZPĚVO. Pěstování révy v BIO produkci vychází z respektování přírodních zákonitostí a omezení chemických zásahů na vinici. Mezi řádky vinic je například vysazena směs kvetoucích bylin, která příznivě ovlivňuje rozmanitost krajiny. K ošetření révy se používají přípravky na přírodní bázi.

U řada vín ZPĚVO, která se sice nemůže pyšnit BIO certifikací, co do kvality ale za BIO výrobky nepokulhává, vsadili vinaři na spojení legendy a tradice s modernitou - podobně jako například folková kapela Čechomor, která na námět výše citované pověsti složila píseň Johančiny slzy. Její noty najdete na etiketě těchto vín, a pokud si melodii nezvládnete vyloudit sami, zkuste to na youtube. Zřejmě netřeba připomínat, že nemusíte mít moravskou krev, abyste si tuhle folkovou pecku pěkně od srdce zabékali. Stačí, když do krve dostanete některé víno BIO i neBIO produkce vinařství U Dvou lip v krvi!

Kdo s námi, u dvou lipek připije,
Johančina slza jeho duši omyje,
Kdo se s námi pod lipkami napije,
ten se velké lásky dožije.

Lalala tak jsme to pro Vás zkusili!

Žádné komentáře: