čtvrtek 16. května 2013

koLEKCE č. 6 - SAUVIGNON kopřivy a broskve

Co bylo dřív?

Odrůda Sauvignon (nebo také Sauvignon blanc) vznikla v západní Francii (v Bordeaux nebo na Loiře), původně se myslelo, že k tomu došlo samovolným křížením odrůd Chenin Blanc a Tramín. Nicméně, podle ampelografická studie z roku 2010 se zdá, že Sauvignon není křížencem, ale naopak rodičem Cheninu. 

Etymologie názvu napovídá spíše o pravdivosti moderní  teorie. Pojmenování Sauvignon prý odkazuje na  francouzské přídavné jméno „sauvage“, v překladu „divoký“, poukazující na to, že už kdysi byla tato odrůda považována za přímého potomka divoké révy.

Výsledkem pro nás je zmatení až do té úrovně, že po původu Sauvignonu přestaneme pátrat a spokojíme se alespoň s jasně danou oblastí vzniku této odrůdy. Úvahy o vejci nebo slepici tedy můžeme opustit a věnovat se něčemu srozumitelnějšímu…

FR x NZ

Sauvignon je považován za nejkvalitnější víno ze severních vinařských oblastí. Jeho domovinou jsou francouzské oblasti na řece Loiře (kontinentální klima) a oblast Bordeaux (přímořské klima), kde se této náročné odrůdě na „starém kontinentě“ daří nejlépe. Na Loiře jsou to nejznámější apelace AOC Pouilly Fumé a Sancerre, v Bordeaux se Sauvignon míchá do cuvée s Sémillonem, sladkými víny proslula AOC Sauternes, zde ale Sauvignon tvoří maximálně čtvrtinu suroviny pro výrobu lahodného a světově proslulého dezertního vína.

Obliba Sauvignonu postupně stoupala a stoupala, až málem předstihla i odpůrci globalizace nenáviděné Chardonnay. V 70. a 80. letech se pěstování Sauvignonu rozšířilo po celém vinařském světě – tedy i k protinožcům. 

Novosvětský Sauvignon, například ten novozélandský, je charakteristický svými ostrými angreštovými a exotickými tóny. Vychutnat si je můžete například u vína Kim Crawford – Marlborough Sauvignon blanc, 2011 ze světoznámé novozélandské oblasti Marlborough. Díky velkým teplotním rozdílům ve dne a v noci, chladnějšímu a vlhčímu klimatu se na zdejších vinicích ve slupkách hroznů Sauvignonu vyvine koncentrovanější a expresivní aroma šťavnatých černorybízových lístečků. Někteří vědci specifika chuti novozélandského Sauvignonu dokonce připisují ozonové díře... 

V USA dříve zavrhovanou odrůdu s travnatou příchutí a agresivním aroma proslavil Robert Mondavi, který se soustředil na redukci výnosu ve vinici a proslavil ji zejména zráním v barikovém sudu. V odkazu na tento způsob výroby ji nazval Fumé blanc, která navazuje na "kouřový" styl loirských vín z minerálního podloží apelace Pouilly Fumé.

Pěkné Sauvignony dělají i v Jihoafrické republice, kde je ale ve stále větší míře míchají se Chardonnay, chuťově jim tak vzniká průnik mezi styly známými z Loiry (tělo) a svěžestí Nového Zélandu.

V Evropě na perfektní Sauvignony narazíte v italském Friuli, ve Slovinsku a v rakouském Štýrsku. Bývají hodně suché a minerální. Víno pro znalce.

Sauvignon kopřivu nespálí

Typickou sauvignonovou chuť reprezentuje angrešt, kopřivy, paprika a černý rybíz nebo jeho mladé zelené lístečky. V chuti Sauvignonu se objevuje také zelený pepř, kiwi a grapefruit. V Bordeaux a v Kalifornii se někdy víno z této odrůdy nechává zrát v sudu, říká se mu pak Fumé Blanc – kouřové tóny pak potlačují výraznou chuť Sauvignonu.

Rafinované zásnuby

Snoubení Sauvignonu s jídlem může být naprosto delikátní záležitostí. Pokud má víno vyšší kyselinku, ozvláštní vám nejen smažené jídlo jednoduchých chutí, ale také chuťově rafinovanější pokrmy, které je jinak těžké s vínem zasnoubit – například čerstvou zelenou nebo aromatickou sušenou zeleninu. Kyselinka Sauvignonu si také pěkně poradí se slanými a kořeněnými jídly.

Výborně se hodí ke kozímu sýru, čerstvému nebo s bylinkami, zejména s kopřivami. Osvěží také jídla z chřestu a je skvělý k sushi. Vyzrálejší Sauvignony ze Sancerre se krásně snoubí s čerstvými ústřicemi.

Sauvignonové zajímavosti


- Sauvignon patřil společně s Ryzlinkem rýnským mezi první vína, která byla nalahvována pod šroubový uzávěr

- Sauvignon je rodičem červené odrůdy Cabernet Sauvignon, která vznikla náhodným křížením Sauvignonu blanc a Cabernetu Franc.

- Sauvignon gris je růžovou mutací Sauvignonu blanc, ale je také moc dobrý!

Žádné komentáře: