čtvrtek 7. února 2013


PŘEDSTAVUJEME VINAŘSTVÍ KOLBY

O VINAŘSTVÍ KOLBY

Vinařství v Pouzdřanech má dlouhou tradici, kterou potvrzují dochované dobové prameny z roku 1244. Archeologické nálezy v této lokalitě ale potvrdily, že se zde vinařilo mnohem a mnohem dříve. Úrodná pahorkatina přilákala mimo jiných i vínaznalé vojáky římské legie Marka Aurelia, kteří se zde přičinili o její další rozvoj. 

Vinařství Kolby hospodaří na 44 hektarech stejnojmenné viniční trati, která se vyznačuje vysokou koncentrací vápenného skeletu (podobně jako na Pálavě ;-) Ve sklepech, které jsou vybaveny nejmodernější dostupnou vinařskou technologií ale i dubovými sudy všech velikostí, ročně vyrobí přibližně 100.000 litrů vína.

NÁŠ VÝBĚR - BEST OF... KOLBY
Opět jsme položili naše játra na oltář Vašich chutí a vybrali jsme Vám reprezentativní kolekci z těch nejlepších KOLBY vín. Jistě Vás také potěší, že pouze v této kolekci je můžete zakoupit nejvýhodněji za 1349 Kč.

Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr
Klasický Ryzlink vlašský (úplně jako z Pálavy) Vám už jistě nemusím představovat. Díky tomuto malému zázraku jsme se rozhodli přijmout vinařství Kolby do našeho portfolia. Seznámit jste se s ním mohli už v dříve uvedených kolekcích Nejlepších vlašáků a v první kolekci našeho odrůdového kurzu.  Bohužel, jak to tak bývá, co je dobré, toho je málo. Pokud jste se do něj zamilovali stejně jako my, tak neváhejte!

Stačí si přivonět ke korku a ucítíte nádherně koncentrovanou a intenzivní vůni červených grepů. V chuti tyto grepy doplní příjemná hořkost podobná té, kterou ucítíte z čerstvě oloupaných vlašských ořechů. Nádherně strukturovanou plnou chuť prodlužuje příjemně šťavnatá kyselinka, kterou si víno ročníku 2008 stále drží. Díky ní je tento Vlašák přeurčen k archivaci. Nezapomeňte jej dále přechutnávat (1 - 2 x do roku) a zkoumat, kam se až vyvine. Vlašák z Kolby nám připomíná Vlašáky z Pálavy, zejména ty z naší nejprestižnější trati - Železná. Je důkazem, že Vlašáky z vápenatého podloží nemají chybu a že s nimi můžeme udělat díru do světa. To koneckonců potvrzuje i nekonečný výčet jeho medailí.

Chardonnay 2009 výběr z hroznů
Toto vyzrálé Chardonnay je hodně minerální, má plnou medovou chuť a na svůj věk opět překvapivou svěžest.

Rulandské šedé 2008 výběr z hroznů
V chuti je krásně cítit jahodový kompot, má moc pěkné pevné tělo a díky vysokému extraktu ani neucítíte vyšší procento přítomného alkoholu. Na tomto pětiletém víně se nám líbí, jak je krásně harmonické. Cukr, kyselinka, mineralita i vyšší alkohol spolu tvoří vyladěný celek.

Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr
Ryzlinky jsou doménou vinařství Kolby, proto se těšte i na tento Rýňák z pouzdřanské stepi. I když je deklarován jako polosladký, v chuti tak vůbec nepůsobí. Má takovou říznou kyselinku a slanou mineralitu, které v chuti zbytkový cukr vyvažují a neutralizují. V chuti ucítíte moc hezké meruněčky a lehoulince nastupující tóny petroleje - průvodního chuťového znaku nazrálých Rýňáků.

Sauvignon 2008 výběr z hroznů
Tento Sauvignon je opravdu polosladký, i když nic neztrácí na ovocnosti. Chutná jako černorybízové dropsy - tedy tóny zralých černorybízových bobulí. Celkově má velmi delikátní dochuť s pěkně zakomponovaným obsahem alkoholu.

Modrý Portugal 2009 - nefiltrovaný
Vinařství Kolby nevyrábí moc červených vín, ale když je vyrobí, tak je to pecka, a to převážně višňová. Do průřezové kolekce jsme vybrali tento krásně sametový Portugal, ve kterém právě ucítíte zmíněné višně a v dochuti se projeví kouřové (takové zauzené) tóny, které dokladují zrání v sudu. Toto víno leželo 8 měsíců v dubových sudech, a pak bylo bez filtrace nalahvováno. Může se Vám tedy stát, že nebude mít křišťálovou jiskru, ale zato Vám v chuti nabídne koncetrovaný zážitek dobře zpracovaného ovoce. Filtrací se totiž tělo vína malinko ořeže, proto je toto krásný exemplář už uleženého přírodního vína. Zároveň je jeho cena příznivá, takže nenaruší cenovou výhodnost kolekce. Pokud pijete jen bílá vína, můžete ho s klidným svědomím někomu dát a nebude Vás to tolik bolet.


Pokud chcete v červené kategorii vystoupat ještě o úroveň výš, doporučuji samostudijně vyzkoušet jejich mohutný, vyzrálý Cabernet Sauvignon 2009 výběr z hroznů. To je THE víno, které sílilo 16 měsíců ve starých i nových dřevěných sudech.

BONUS PRO NEJRYCHLEJŠÍCH DVACET

 Pro nejrychlejší zákazníky, kteří si objednají kolekci Best of... KOLBY, máme připravené originální dárky. Můžeme Vám přibalit hedvábný šátek nebo hedvábnou kravatu s motivy vinných hroznů a římského sloupu, které navrhoval akademický malíř Ivan Exner. Ten je známý svými zátišími a krajinkami, které maluje staromistrovskou technikou.

Stačí, abyste si objednali kolekci Best of... KOLBY a do poznámky zákazníka vepsali: CHCI ŠÁTEK nebo CHCI KRAVATU. Od každého dárku máme deset kusů, které získá deset nejrychlejších dle zvoleného dárku.Žádné komentáře: