pondělí 29. března 2010

VÍNO-DNE: Footbolt Shiraz 2006 / d’Arenberg, Austrálie


Tento týden bude ve znamení motta „drink & sing“ aneb jaké víno se hodí k písni… k písni Sám s nohami na stole?

Dám si nohy na stôl, a dolejem víno,
nech dostanem to skôr do žíl…My to vidíme na plnokrevné červené víno, třeba vysoce ceněný Footbolt Shiraz 2006 z australského vinařství d’Arenberg.
Vinařství d’Arenberg má své kořeny v roce 1912, kdy Joseph Osborn koupil prvních 25 hektarů vinic ve vynikající vinařské oblasti McLaren Vale v Jižní Austrálii. Jeho vnuk pak vinařství přejmenoval na počest své matky Frances Heleny d’Arenberg na d’Arenberg.
Nyní firmu řídí již čtvrtá generace, konkrétně Chester d’Arenberg Osborn. Vína z vinařství d’Arenberg poznáte velice snadno – podle červeného diagonálního pruhu na etiketách.
Footbolt Shiraz 2006 je tmavé víno s vůní připálených povidel, kávy, třešní, borůvek, koření a země. Chuť je středně plná, krásně strukturovaná a harmonická, se zakulacenými tříslovinami, rozpoznáte v ní i borůvky a červené peckoviny.

Sám s nohami na stole,
zrazu život má prebolel…

A co znamená ono Footbolt v názvu? V překladu Rychlonožka :-) Footbolt byl totiž dostihový kůň zakladatele firmy, kterého Joseph Osborn prodal a získané peníze věnoval do rozvoje vinařství.
Časopis Wine & Spirit tomuto vínu udělil 92 bodů, The Wine Advocate 90 bodů a doporučuje Footbolt Shiraz 2006 archivovat až do roku 2017.

Žádné komentáře: