čtvrtek 29. října 2009

Víno od Masaryka - ke státnímu svátku


Na počest státního svátku 28. 10. - vzniku samostatného Československa - jsme Vám vybrali raritu z naší nabídky. A sice víno od Alojze Masaryka, vzdáleného potomka našeho tatíčka Masaryka. Vinař ze Skalice si (vzhledem ke svému příjmení) nechal zpracovat rodokmen, který ukazuje na rodovou větev z Radimova, kde se kříží s rodovou větví našeho prvního prezidenta. Konkrétně - z Radimova pocházel praděda prezidenta Masaryka a vinař Masaryk se tam také narodil.
(Odbočka - samotný T.G.M. se narodil v Kopčanech a jeho maminka pocházela z Hustopeč - tak jako já :)
Vinař Alojz Masaryk svou profesionální dráhu zahájil ve Skalici, což bylo v tehdejším Československu jedinné město, které mělo své vlastní vinice. Pan Masaryk jim šéfoval jako "vedúci mestskej pivnice" aneb ředitel městských vinných sklepů. (pozn.aut. Slováci si prostě dávají víno do pivnice :) Pan Masaryk má tyto vinice stále v pronájmu, a proto, díky své historii, zde pěstuje ne moc známé odrůdy, které jako vedoucí pracovník na "svých" vinicích zkoumal. Můžete u něj mimo jiné ochutnat tyto slovenské odrůdy: Milia (Müller Thurgau x Tramín červený), Devín (Veltlínské červeno-biele x Tramín červený), Dunaj (Muškát Bouchnet x Oporto)...
Pan Masaryk říká, že "vínko je na picí a né na dívání", proto vyrábí takový styl vín (svěží, méně alkoholu), aby "4 lidi za večer vypili 4 flašky a ne 1 dohromady." I proto pán Masaryk svá vína nefotí. Z tohoto důvodu omluvte, že zatím nemáme fotografie :(
Z odrůd, které na Slovensku ještě nejsou oficiálně uznané - Dorfelder a Cabernet Franc - vyrábí svá slavná cuvée ENEM pre nás a naše děti a SAMI MÁME MÁLO. Tradičním pitím je i Skalická Frankovka (ucítíte hřebíček a čokoládu), které se říká Skalický Rubín. Ta se ve Skalici pije mladá, protože minerály a antioxidanty jsou ve víně čerstvé a to pak zůstane ve Vás, takže pijete opravdu na zdraví :)
U pána Masaryka jsme seděli přes 4 hodiny a mohli jsme i déle. Je skvělým společníkem, vinařem tělem i duší, prostě taková nekonečná studnice (vína) moudra. 


Žádné komentáře: