pátek 18. prosince 2020

SNOUBENÍ VÍNA A TELEVIZE: Nejlepší vína k nejlepším vánočním filmům

Letos budou Vánoce asi trochu jiné. Budeme chodit méně po návštěvách, a víc po městě a v přírodě. Ale, co si budeme nalhávat - na Vánoce dlouhý noce - letošní Vánoce taky strávíme víc u televize. Tím pádem nám vyvstává otázka, co budeme u tradičních filmů, které každoročně během svátků v telce dávají, pít! Možná, že jste Tři oříšky pro popelku nebo její dospělou verzi Pretty Woman viděli už dvacetkrát. S perfektně vybraným vínem jste ji ale ještě neviděli nikdy! Sestavili jsme vám návod, jak si letos ještě víc užít vánoční filmy. PŘEJEME VÁM DOBRÝ ZVUK, OSTRÝ OBRAZ A VYTŘÍBENÉ CHUTĚ!


Přeneseme se teď spolu do blízké budoucnosti - může to být i taková meditace. V těchto hektických dnech je potřebná. Jen si to představte. Všechna jídla jste si už uvařili a snědli a námi doporučená vína k nim otevřeli a vypili. Žádnou mrkev už krájet nemusíte, ani hlídat jsou-li řízky dozlatova opečené. Teď nastává chvíle klidu a rozjímání - pěkně s vánočním filmem - který se klasicky vyznačuje žánrem (romantické) (tragi) komedie nebo pohádky (ta v sobě postmoderně snoubí všechny žánry téměř všechny včetně hororu). A už jsme u toho snoubení! Teď nastává chvíle otevřít si víno, která perfektně padnou k Vašemu televiznímu programu.

Tyhle tipy Vám prostě kápnou do noty. Podle statistického odboru Víno-klubu, který už 15 let vede longitudinálního výzkum chování našich zákazníků, 9 z 10 víno-klubistů pije víno především a hlavně k televizi. Pokud Vám k nějakému vánočnímu filmu v našem přehledu víno chybí, neváhejte se obrátit na naši VÍNO-FILMO-TÉKU. Rádi Vám poradíme a mezery doplníme.


GRINCH

První snoubení, které nám vytanulo na mysli! Tady je to úplně jasné. K příběhu o škodolibému zelenému skřítkovi, který se rozhodl zkazit všem Vánoce, se hodí víno v lahvi zelené jak Grinchův obličej a s pěknou kyselinkou, které Vám ale rozhodně večer nezkazí. Volili bychom Gruner Veltliner (to je výběr snad až prvoplánový) od Weinwurma nebo jihofrancouzský Ryzlink - Picpoul de Pinet.


TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

Poprvé - tváře umouněné od popela, ale kominík to není.

Kdo by nemiloval Libušku Šafránkovou jako ušmudlanou Popelku, jež se za zvuků písně Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? změní na princeznu ve svatebních šatech? Tento skvost české pohádkové tvorby je nekonečným zdrojem inspirace. 

Podruhé - klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není.

Představujeme vám naši Popelku - poslední uvedené vinařství roku 2020 - Vinařství Pod Ořechy.  Jejich Sylvánské zelené z tratě Brněnka vás pozve na hon s princem a jeho kumpány, kde se seznámí se šikovným myslivečkem zeleným;-) Víno má vyváženou kyselinku a lehké tělo stejně jako mrštná Popelka šplhající po smrku.

Navíc najít dobré Sylvánské je jako najít hrášek v kupce popela!A potřetí - šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane.

Malý vánoční kvíz - jakou barvu však mají její plesové šaty z druhého oříšku? No přece světle červánkovou... Otevřete si k Oříškům lehce červánkové Rosé Prinzessin od prestižního aristokratického vinařství Esterházy z rakouského Burgenlandu a nechte se na obláčku v odstínu zapadajícího slunce přenést za Popelkou na ples. Ale do 23,00 doma a s kompletní obuví!

EDIT: Do 21,00 doma! Pro obuv zůstávají podmínky stejné i v 5. stupni PSA.


A jestli máte radši Princeznu se zlatou hvězdou, tak k té si otevřete náš zlatý sekt Matthias - je krásně zlatý a na lahvi má čerstvě vyhranou zlatou, spíše tedy šerifskou, ale zato velmi ceněnou hvězdu z Texasu!PRETTY WOMAN

Tato novodobá verze Popelky u nás zdomácněla a dnes si Vánoce bez krásného úsměvu a kudrn Julie Roberts mnoho českých žen (viď, babi...) neumí představit. Jak nám potvrdil náš švédský zdroj, tato realita je pro jiné národy lehce bizarní, zvážíme-li, čím se zrzavá neo-Popelka ve filmu ehm, ehm živí. Na druhou stranu, ve Švédsku se o svátcích celá země tradičně dívá na Kačera Donalda (?!) Takže tak.

Když už jsme ožehavé téma Vivianina (tak se ona Krásná žena ve filmu jmenuje) zaměstnání nakousli... vybrali jsme vám perfektní víno k Pretty Woman. Vlastně dvě! Kromě obligátního šampaňského s jahodami (to, aby už Maruška za 12 měsíčky pomalu vyrazila) si u tohoto devadesátkového blockbusteru nejvíc užijete červené cuvée Asia z vinařství Weinwurms. 

Toto rafinované víno, které bylo vyrobeno speciálně k pikantním asijským pokrmům (o nichž je známo, že díky množství koření mají afrodiziakální účinky) podpoří i u vás doma atmosféru žhavé lásky. Spolu se smyslným pohledem Richarda Gerea a do červena laděnou etiketou vás na vlnu touhy určitě dostane i jazykový vtip, který se nám u této příležitosti vybavuje - v cenzurovaném vydání zní takto:

Otázka v pořadu Nikdo není dokonalý (na Silvestra, jako když najdeš)

Otázka: "Co je to GEJŠA?" [fonetická podobnost s názvem vína Asia je záměrná]

Paní z Prostějova: "Gejša...? To je též prostitutka [nahraďte kratším jadrnějším ekvivalentem], ale ne zdejša!"PELÍŠKY

Přicházíme s nabídkou kvalitního... vína!

Kodetovo třeskuté "nám, nám, na-ro-diiil-sa!" by mělo být zapsáno do národního registru vánočních znělek. S postavou vlastence Krause, který ctí morální hodnoty první republiky jako ideál svobody a demokracie, a tím terorizuje okolí, získal Jiří Kodet Českého lva roku 1999. Na patriotickou notu nám hraje Svatovavřinecké - REPUBLIKA ze Školního statku Mělník - s tatíčkem Masarykem v podání studia TOMSKI&POLANSKI na etiketě.

"Toto je profesor, doktor, Tomáš Garrigue Masaryk, prezident osvoboditel, o tom se budete brzy zase učit."

Starý pan Kraus by byl jistě nadmíru potěšen! Historie pěstování vína na Mělnicku je totiž bytostně spjata s ikonami české národní identity, sahá podle legendy až ke knížeti Svatoplukovi, který do Čech poslal první sud vína na křest Spytihněva – syna Bořivoje a Ludmily! DENÍK BRIDGET JONESOVÉ

Slavná pyžamová scéna z filmové bible všech single ladies na pozadí patetických zvuků písně All by myself - to se prostě neobejde bez sklenice dobrého červeného vína - nebo lépe bez dvou sklenic dobrého červeného.

bridget jones

Pokud zrovna nemáte, s kým tento film sledovat, dobrým parťákem Vám bude jihofrancouzský Merlot z vinařství Roquende. Jeho kulaté sametové třísloviny pohladí rozbolavělou duši a příznivá cena nezarmoutí Vaši peněženku, ani když ty lahve budou dvě.LÁSKA NEBESKÁ

Červené víno Vám doporučíme i ke sledování třetí ze svaté trojice anglo-amerických vánočních filmů. Když manželkou podvedený spisovatel následuje svou slečnu na úklid a skáče pro větrem rozfoukané listy rukopisu svého románu do stojaté vody přilehlého rybníka na adventním portugalském venkově, smějeme se, ale zároveň je nám trochu zima. A když se pak Aurelia zmíní o úhořích, běhá nám lehce i mráz po zádech;) 

Pro zahřátí si tematicky nalijte sklenku (nebo dvě) jednoho z našich portských

Warre´s Kings Tawny Port s elegantním projevem mladých vín plných červeného ovoce bude to pravé!

EDIT: Po kontrolní projekci filmu musíme věci uvést na pravou míru - nejedná se o portugalský venkov, nýbrž o jižní Francii (Provence). Aurelia je ovšem Portugalka a v portugalském městečku na Štědrý den proběhne ona legendární scéna anglo-portugalské žádosti o ruku před zraky celé restaurace i kolemjdoucích. Navržené portské bychom si tedy obhájili;-) Projekce však proběhla za požití lahodného RK Rieslingu z vinařství Reichsgraf von Kesselstatt, který se ke sledování této hořkosladké vánoční komedie hodí neméně dobře.

A který z propletených příběhů je ten Váš nejoblíbenější? 

A abychom si přihřáli i tu našu, moravskú, polívčičku - naše láska nebeská se jmenuje Ryzlink vlašský a roste a bydlí kolem města MikuLOVE - ochutnejte to nejlepší z naší národní odrůdy v kolekci Vlašáky z Mikrosvínu ;-)DOBRÝ ROČNÍK A BOKOVKA


Tohle nejsou vyloženě vánoční filmy, ale osvědčené pohodové klasiky pro klidné večery se sklenkou vína. Pokud jste je ale ještě neviděli a nevíte, do čeho jdete, doporučujeme předzásobit se jihofrancouzskými a kalifornskými víny. 

Vzhledem k tomu, že zápletkou těchto filmů je v podstatě jen degustace, bez vína to nedáte a jedna lahev Vám stačit nebude.

Jihofrancouzských vín si vezměte rovnou celou kolekci - když se nevypije teď, tak zítra už ano;) 

Slavný spor o to, co je lepší odrůda - Pinot Noir nebo Cabernet Sauvignon - vám pomůžou rozlousknout kalifornská vína: Pinot Noir - Gnarly Head a Woodhaven - Cabernet Sauvignon. A pak nám napište, která odrůda to vyhrála u Vás doma.ANDĚL PÁNĚ

Když se vrátíme zpět domů, musíme se zamyslet nad hitem letošních Vánoc. Nedokážeme si představit nic vánočnějšího než víno od Krista z řady Jesus. Do té Tomáš Krist zařazuje vždy jen jedno víno z ročníku a jen, když je úplně nejlepší :-) Loňského Ježíše, Hibernal, 2019, už jste nám během adventu vykoupili. Podívejte se ale na ostatní naše čtyři Jesuse a vyberte si svého nejoblíbenějšího Personal Jesuse;-) Po jeho požití sice nedojdete spásy, ale nebude vám už vůbec vadit, jak Ivan Trojan v blonďaté paruce zpívá Gloria!

Plus Jesus má tu výhodu, že pokud si ho nevypijete na Vánoce (například dětem Anděla Páně v programu zatajíte), můžete jej velmi případně využít i na Velikonoce!


POLÁRNÍ EXPRES

Zasněžená divoká krajina a uhánějící parní lokomotiva, která táhne pohodlné vagóny plné dětí v pyžamech vstříc severnímu pólu. Tajemná, lehce hororová dobrodružství, vždy s dobrým, poučným koncem. Pohádka, která je tak nabitá vánoční atmosférou, že praská ve švech. Nejútulnější scéna z filmu je ta, kdy se dětem ve vlaku podává horká čokoláda. 

Pokud si na teplých, sladkých nápojích zrovna neujíždíte, zkuste naše Primitivo, IGT Salento, 2015 z vinařství Masseria Capoforte. V chuti je víno hedvábné, s jemnými tříslovinami a vyváženou kyselinkou. Dochuť je plná kakaa, kávy a vanilky. A vtip nebude, Polární expres máme fakt rádi;-)


SÁM DOMA

V téhle vánoční komedii se pravděpodobně neprolije ani kapka vína. Když se ale zamyslíme nad dějem filmu, v realitě by museli být ovínění úplně všichni, počínaje mamkou, která letí z Evropy zpátky za zapomenutým synem, a konče dvěma zlodějíčky, kteří by zřejmě ve skutečnosti byli mrtví nebo vážně zranění hned po prvním útoku na Kevinovu obrannou linii. Jediný, kdo by zřejmě nepožil, by byl malý Kevin. (Ten si to však mocně vynahradil v dospělosti.)

Pokud jako my strávíte většinu filmu ve stresu a sevření (na chviličku povolí jen, když se už po dvousté osmdesáté páté ozve: Harry, jdu do baráku!), uvolněte se pomocí novozélandského Sauvignonu SILENI 2020 - protože scénář filmu se nedá vysvětlit jinak, než že Bohové musí být SILENI;-)MRAZÍK

A tak tohle jsme museli. Berlu Mrazilku jsme si tentokrát nezapomněli doma, ale máme ji v nabídce pod názvem Ryzlink vlašský, ledové víno z Révy Rakvice. Na téhle ananasově-medové ledovce by si pošušňala i Marfuša!

A pokud si tuto ledovku nevypijete celou, než Ivan řekne K lesu zády, ke mně vchodem!, o čemž pochybujeme, protože má obsah jen 0,2 l, můžete si nalít skleničku i k Době ledové, případně k Ledovému království 1 i 2 ;-) 


ROLNIČKY, KAM SE PODÍVÁŠ

A BOREC NAKONEC...

Nějak se nám zdá, že jsme se málo věnovali typicky mužským vánočním filmům.

Proto vytahujeme ze Santova rukávu nejmocnější eso všech es! Proti bijáku s Arnoldem nemůže žádný statný muž říct ani popel.

Víno si k tomu dopřejte high-tech NVR metodou vyrobené, jen s minimem zbytkového cukru - abyste nevypadli z tréninkového plánu, pokud možno se zvýšeným obsahem antioxidantů, které dodají tělu potřebnou vitalitu. 

Anebo se na to můžete vykašlat a užít si skvělý suchý Ryzlink rýnský z Nového Vinařství.PŘÍŠTĚ UVIDÍTE (A OCHUTNÁTE):  Co se ve skutečnosti skrývá pod pojmem máslový ležák? A jak chutná opravdový mnoholičný lektvar? Harry Potter v řeči lahví...


Žádné komentáře: