středa 9. září 2020

Vinařství Esterházy - aristokratická historie, mineralita a terroir

Řeka Litava hrála důležitou roli v dějinách střední Evropy. Podél jejího toku vedla od roku 1867 hranice mezi Rakouskem a Uherskem. Leithaberg - Litavské vrchy proto našemu (základním vzděláním školenému) sluchu připomínají především, že těžce nabyté školní znalosti jsme už lehce ztratili. Se stejnou lehkostí však můžeme objevit Leithaberg jako vinařský region v rámci nejvýchodnějšího rakouského spolkového státu Burgenland, odkud pocházejí svěží minerální vína. Aristokratická tradice, mineralita, terroir - to jsou tři klíčová slova, která nás budou na cestě provázet.


Průvodcem nám bude u nás nové VINAŘSTVÍ ESTERHÁZY, které v prestižním vinařském magazínu Falstaff získalo tři hvězdičky (z pěti) a jejich vína jsou pravidelně hodnocena okolo 90 bodů (ze 100). 

A protože jsme v Burgenlandu, kde víc než poloviční slovo mají červená vína, představíme si Rakousko, které není jenom o Veltlínu. Podíváme se na ně mj. skrz sklenku Frankovky (Blaufrankisch). Vytvořili jsme vám k tomu novou kolekci Best of... ESTERHÁZY.

Ochutnáme spolu dva Veltlíny (přece jenom - Rakousko - to jsme si nemohli odpustit) a jedno Chardonnay z apelace DAC Leithaberg, perfektní minerální rosé Princezna s jemnými jahůdkovými náznaky, pěkné kulaté cuvée Merlotu, Frankovky a Zweigeltrebe Žabí princ a výstavní Frankovku Leithaberg DAC. Všechna vína jsou samozřejmě suchá.

Vinařství Esterházy ve Víno-klubu

Mikuláš I. Nádherný


Již více než 250 let je pěstování vína zakořeněno v genech rodu Esterházyů, který byl vždy kulturně a zejména kulinářsky pevně spjat s panonskou oblastí a oblastí Litavských vrchů (Leithaberg) na nejvýchodnějším konci Rakouska, na hranicích s Maďarskem.

Tradice a historie (a dnešní nápadité etikety) vinařství odkazuje na nákladný dvůr Mikuláše I. Josefa Esterházyho z Galanty, který si díky svému extravagantnímu oblečení, okázalému životnímu a hudebnímu stylu vysloužil přídomek Nádherný. (Pro své potomky tímto také zajistil tehdy gigantický dluh 3,8 milionu zlatých.) Na barokním dvoře Mikuláše I. působil mj. i hudební skladatel Joseph Haydn, kterého si panovník vydržoval a mzdu mu vyplácel v aristokratickém ošacení a ve víně (!!!).

Leithakalk a Leithaberg DAC


Ve vinařství Esterházy se klade důraz na terroir nejlepších lokalit, který zde ovlivňuje na prvním místě půdní profil. Réva roste na tzv. Litavském vápenci (Leithakalk), mořském sedimentu, který je složen především z fosilií korýšů dávných oceánů. Tento druh vápence má takovou čistotu, že jej lze využít na výrobu křídy! Velmi tvrdé podloží nutí révu zapustit kořeny hluboko do země a soustředit svou energii do malého počtu hroznů, čímž se zvyšuje jejich kvalita. 

Terroir těchto vín je ovšem tvořen také výjimečnou polohou vinic - v blízkosti Neziderského jezera (Neusiedler See), které působí jako termostabilizační prvek oblasti, a na úpatí Litavských vrchů, nejvýchodnějšího pohoří v systému Alp, odkud k vinicím proudí chladné větry. Tyto prvky spolu s horkým panonským kontinentálním klimatem a vápencovým podložím utvářejí výjimečný charakter vín, pro nějž vznikla v letech 2008 (červená vína) a 2009 (bílá vína) další ze 13 rakouských apelací DAC Leithaberg.

Kolekce Best of... ESTERHÁZY
Charakter vína ovlivňuje především výrazná mineralita, takže se můžete těšit strukturovaná vína, která vám budou stékat po jazyku tak, jako když horská bystřina po jarním tání poskakuje po hladkých vápencových oblázcích.

Samozřejmě, že začínáme zlehka, jakoby u pramene této horské bystřiny, a postupně se nám bude ve skleničkách proud vína zintenzivňovat: 

Klimt - Gruner Veltliner - The Kiss, 2019 - s vyobrazením Polibku od Gustava Klimta na etiketě. Rakouský Veltlín se svěžími limetkovými tóny a jemnou pepřovou linkou.

Gruner Veltliner Vom Stein, 2019 - Klasický rakouský Veltlín. Ve vůni cítíme zelené jablíčko a hořké mandlové tóny. Chuť je minerální s křupavou kyselinkou, připomíná ovocitou chuť málo pražené kávy jako vystřiženou z letenské kavárny ;-)

Chardonnay - Leithaberg DAC, 2017 - ve vůni cítíme pěkně opečenou topinku, chuti pak dominuje slaný karamel. Víno zrálo 9 měsíců v sudech z ybstallského dubu. Doporučujeme k pod grilem lehce opečeným tortillám naplněným mletým masem s koriandrem a jalapenos (a nezapomeňte na smetanu!

Apelace Leithaberg DAC (Districtus Austriae Controllatus) vznikla pro bílá vína v roce 2009 a v jejím rámci se mohou vyrábět vína odrůd Veltlínské zelené (Gruner Veltliner), Pinot Blanc (Weissburgunder), Chardonnay a Neuberger - jako odrůdová vína nebo jejich kombinace v kupážích. 

Rosé Die Prinzessin, 2019 - růžové cuvée odrůd Merlot, Frankovka a Zweigeltrebe. Ve vůni cítíme pečené jahody a po prvním napití si vybavíte chuť přezrálých jahod, které rostou na rozpálené kamenné zídce, pak už chuť ovládne mineralita. Vynikající bude ke kachním prsíčkům s kroupovým rizotem a houbami.

Froschkonig, 2017 - tentokrát červená varianta cuvée naposledy zmíněných odrůd. Víno je v chuti kulaté, tělnaté, na patře ucítíme jemnou sladkost, Merlot dodává chuti hebkost a vláčnost tónů pečených červených bobulí na drobenkovém koláči.

Blaufrankisch - Leithaberg DAC, 2016 -  Víno voní po višňovém kompotu, v chuti pak cítíme jemné brusinkové tóny opět propletené s pěknou křídovou mineralitkou (já vám to říkala!) Nebála bych se ho otevřít ke klasické české svíčkové s brusinkovým terčíkem.

Apelace Leithaberg DAC pro červená vína vznikla v roce 2008 a zahrnuje pouze vína, která z 85 % tvoří odrůda Blaufrankisch (Frankovka), zbytek směsi může sestávat z Zweigeltrebe, Sankt Laurenu nebo Pinotu Noir.

 

Žádné komentáře: