středa 7. října 2015

PŘEDSKLIZŇOVÝ REPORT Z TRITTENHEIMU

víno-klub
Řeka Mosela obtéká město Trittenheim.

Léto na Mosele bylo stejně horké jako u nás a vody bylo stejně málo, ale výsledky nedostatku vody zde nebudou tak citelné jako u nás. Důvody jsou dva. Z řeky Mosely se trocha vody do vzduchu kaňonu Mosely dostává jak odpařováním, tak častými a hustými mlhami. K tomu se přidává vlastnost břidlice, na které tam réva roste. Oproti jiným horninám je břidlice solidně nasákavá.

Minulé úterý jsme sami viděli, v jak krásném stavu je tamní réva letos, cca 3 týdny před sklizní. Zrovna v úterý dopoledne celkem solidně pršelo a pánové Anton Maringer a Richard Schmitt říkali, že nejlepší by bylo, kdyby to tím skončilo a až do sklizně nepršelo. Pokud je na Mosele tak jak u nás, tak se povede mimořádná sklizeň.

Jeli jsme tam mimo jiné proto, abychom oba pány vinaře (oni sami jsou velcí kamarádi) informovali o jejich úspěchu v Prague Wine Trophy. Oba jejich Ryzlinky (jako správní kamarádi) získali Zlatou medaili a ještě k tomu se stejným bodovým ziskem.

Každá taková návštěva u vinaře má vždy ještě další důsledek. Nikde jinde si tak dobře neukážete, jak víno umí stárnout.

A zase jsme si všichni spokojeně pomlaskali, jak Ryzlink nádherně stárne do lehkých petrolejových tonů. K tomu už nějakou dobu tvrdím, že to, co Moselské Ryzlinky odlišuje, je typická moselská minerálně-florální přichuť. Myslíme, že to je projev vlhké břidlice.
víno-klub
Pohled na místo, kde chybí most, který poničily loňské povodně.
víno-klub
Měříme cukernatost hroznů refraktmetrem. Anton měří, Richard ochutnává.
Hrozny mají 92° Oechsle.
víno-klub
Pohled ze svahu vinice Piesporter Goldtröpfchen.
    víno-klub
    Z pozice na vršku slavné vinice Apotheke ukazuje Veronika z VÍNO-KLUBU na městečko Trittenheim,
    kde bydlí Anton Maringer a Richard Schmitt.
  • Více o klikatící se Mosele a jejím vinařském potenciálu se dozvíte v článku na našich Vínovinách.

víno-klub
Závěrečná selfie z vinice Apotheke, jejíž plody můžete ochutnat zde.