- 5 nejzajímavějších vín, co jsme tento týden ochutnali
#1 / Argentinský Cabernet Sauvignon
To však není případ tohoto Cabernetu Sauvignonu, který vyrostl na vinici v nadmořské výšce 980 m.n.m. společně s cca 10 % Cabernet Francu. Frank mám moc ráda, proto tam jeho přítomnost vítám, i když do 15% přídavku jiné odrůdy se tabulkově furt jedná o jednoodrůdové víno. Líbí se mi také, že vinařství investuje do francouzského dubu, který je elegantnější než americký. Po 8 měsících zrání v sudu se v něm víno krásně zakulatí, tříslovinky jsou hladké, ale znatelné, což jej odlišuje od nudnějších marmeládových vín.
Asi Vám nemusím připomínat, že vinařství Bodega ReNacer založil syn libereckého emigranta ;-)
#2 / Hvězdný vinař Marcus Schneider opět zazářil
Za podobnou raritu, jakou je v Argentině Cabernet Sauvignon, může být považováno Chardonnay z Německa. Marcus Schneider z Pfalzu však opět dokázal, že je mistr ve svém oboru a že každou odrůdu povznese. Ne náhodou byl časopisem Falstaff zařazen mezi 5 nejlepších výrobců bílých Sauvignonů na světě. (P.S. Jeho Sauvignon si oblíbila i Michelle Obamová!) Ale zpět k Chardonnay.
Zařadila jsem ho do degustace Světových Chardonnay spíše jako raritu, která ovšem v nadupané konkurenci nezapadla, ale zazářila. Podobně jako všechny jeho burgundské odrůdy, je krásně čistá ve vůni a široká v chuti. Na patře Vás nadchne šťavnatá chuť ovoce vybalancovaná příjemnou kyselinkou a dlouhou minerální dochutí.
#3 - Ve víně otce i syna i dědy i pradědy...
Mladý vinař Honza Stávek z Němčiček se ve třech vínech vrací k odkazu svých předků. Nejoblíbenější je asi Dědova večerka, ve které se inspiroval receptem svého dědečka Josefa. Ten vždy do odrůdy Veltlínské červené rané, které se u nás říká zkráceně Večerka, pro svěžejší kyselinku, přidával trochu Ryzlinku vlašského. Víno patří mezi lehčí, proto je využijete jako aperitiv nebo k dlouhému popíjení od rána do večera...
Áčko je cuvée vyrobené podle receptu jeho tatínka Jaroslava. Dlouho jsem si lámala hlavu s vysvětlením jeho pojmenování, které je ale prozaické. Jedná se o kupáž áčkových odrůd Sauvignonu, Rulandského bílého a Tramínu červeného. Dříve se totiž odrůdy dělily podle kvality do tříd a vybrané odrůdy patřily vždycky mezi ty áčkové. Poměr jednotlivých odrůd je pevně daný, protože společně zrají ve staré rodinné vinici ve viniční trati Bočky.
Třetí rodinný poklad se jmenuje Karmazín, podle starého označení pro odrůdu Frankovka, která v cuvée tvoří základ 60 %. Je doplněna 30 % Svatovavřineckého a 10 % Modrého Portugalu. Víno je vyrobeno podle receptu a metod pradědečka Františka Kopřivy, proto má takový rustikální charakter a díky zrání ve starých velkých sudech má příjemně nasládlé tříslovinky. Hodí se k masům, ideálně ke zvěřině nebo vepřovému. Není filtrované, takže do zobáčku dostanete maximum zdravých a chutných látek. Před konzumací je lepší jej dekantovat. Pokud Vám někdo řekne, že na Moravě neumíme udělat dobré červené, ukažte mu toto.
J.Stávek - Áčko 2013
J.Stávek - Karmazín 2012
+ To nejlepší od Stávka - BEST OF... J.STÁVEK
#4 - Nejen z hroznů šťáva jest
Réva Rakvice - Tekuté ovoce - Jablko s višní
Réva Rakvice - Tekuté ovoce - 100% Jablko
Réva Rakvice - Tekuté ovoce - Jablko s hruškou
Réva Rakvice - Tekuté ovoce - Jablko s bezinkou
+ speciálně vytvořená KRABICE PRO DĚTI
#5 - Bordeaux je nejvíc
První víno, které znám, které dostalo 18 bodů od mojí oblíbené kritičky vína Jancis Robinson. Jedná se o víno z oblasti Margaux, kterou mám ráda proto, že zdejší červená jsou víc femininní. Takové je i Chateau Giscours 2010, které je svou kvalitou srovnáváno s ročníkem 2009 a je prý možná ještě lepším. Ono se to úplně projeví až za dýl, protože má potenciál k pití mezi 2020 až 2040, a nejedná se o hodiny! ;-)
Žádné komentáře:
Okomentovat